VARUFAKIS: Trn v peti Evrope ali zadnji grški junak?

Nekdanji grški finančni minister v knjigi Globalni minotaver s prispodobo iz grške mitologije razlaga tokove svetovnega gospodarstva, pojasnjuje, zakaj je prišlo do finančne krize, in niza predloge za njeno zajezitev.

Janisa Varufakisa javnost najbolj pozna kot nekdanjega grškega finančnega ministra, brez kravate in brez dlake na jeziku, ki je buril duhove Evrope s svojim drznim obnašanjem. Manj ljudi ve, da je tudi intelektualec, ekonomist in pisatelj. V tej vlogi se je svetu predstavil v izjemno pronicljivi uspešnici z naslovom Globalni minotaver.

Mit in resničnost
Se spominjate mita o kretskem Minotavru, pol človeku in pol biku, ki ga je kralj Minos na Kreti zaprl v labirint? V antičnem času so prebivalci Aten tej pošasti žrtvovali najlepše mladeniče in mladenke ter s tem plačevali zelo visok in krvav davek.
Varufakis ta mit uporabi za prikaz in razlago finančne krize ter njenih glavnih akterjev. Vlogo Minotavra igrajo Združene države Amerike, žrtve, ki jih ta ameriška pošast golta, pa so proizvodi in predvsem kapital preostalega sveta, v prvi vrsti Evrope.

Kako ustaviti pošast?
Varufakis v Globalnem minotavru naniza nekaj prepričljivih predlogov za izhod iz gospodarske krize. Poleg tega je še naprej aktiven na političnem parketu, saj je februarja letos ustanovil nadstrankarsko gibanje, katerega cilj je (ponovna) demokratizacija Evrope in prekinitev prevlade finančnega kapitala. Nekaj je namreč gotovo: Varufakis se bo za cilje, v katere resnično verjame, neutrudno bojeval še naprej.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.