24-urni dan se krajša, ugotavljajo znanstveniki

Hitrost vrtenja planeta je odvisna od zapletenega gibanja notranjega staljenega, tekočega jedra skupaj z njegovimi oceani, atmosfero, naravnimi sateliti in drugimi nebesnimi telesi.

Zaradi nenehnih sprememb pogojev, ki pomagajo pri določanju hitrosti vrtenja planeta, imajo znanstveniki dovolj razlogov, da verjamejo, da vsak dan traja manj, kot bi moral. Zemlja se že kar nekaj časa vrti po nenavadnem vzorcu. Planet trenutno zaključuje novo rotacijo z 1,4602 milisekundami manj kot traja običajen obrat okoli sonca, ki naj bi bil 86,400 sekund ali 24 ur.

19. julija 2020 je bilo zabeleženo, da je bil planet 1,4602 milisekunde krajši od povprečnega dne. To pomeni, da ni dokončal celotnih 24 ur, da bi zaključil rotacijo. Toda to, kar se je zgodilo, ni bil osamljen primer.

To ni redkost v naravnem toku stvari, ker se to dejansko dogaja že desetletja. Le zabeleženo je samo od začetka zbiranja podatkov v šestdesetih letih.

Kljub »časovnemu preskoku«, IERS (Mednarodna služba za rotacijo in referenčne sisteme Zemlje) ni priporočil uporabe »prestopne sekunde«, ki bi jo dodali uradnemu merjenju časa na svetu.

Prestopne sekunde

Prestopna sekunda je eno sekundna prilagoditev, ki se občasno uporabi za usklajeni univerzalni čas (UTC), da ustreza razliki med natančnim časom (atomske ure) in nenatančnim opazovanim sončnim časom.

Standardni UTC, ki se uporablja za merjenje časa po vsem svetu in kot referenca za mednarodne podvige, uporablja natančen atomski čas. Da bi ostala natančna, je treba vnesti potrebne prestopne sekunde, da ostane usklajena z UTC.

Kot smo že omenili, se hitrost vrtenja planetov na Zemlji spreminja glede na različne pogoje, kot so podnebni in geološki, celo občasni kozmološki dogodki. Zato nastane potreba po prestopnih sekundah. Vendar nobena institucija ne more sama spremeniti sistema in dodati preskoka pri uradnem merjenju časa, ko bi to želela. Pravzaprav se za »prestopne« vstavitve odloča mesece prej, običajno šest. IERS ga objavi po premislekih in študijah, ki dokazujejo njegovo obvezno vstavitev.

Ker pa planet nenehno pospešuje, bo sčasoma morda potrebna negativna prestopna sekunda. Negativna prestopna sekunda je ravno nasprotno od prestopnih sekund. Morda bo prvič v zgodovini odstranjena sekunda iz svetovnih ur.

»Vsekakor je pravilno, da se Zemlja zdaj vrti hitreje kot kadar koli v zadnjih 50 letih,« je za The Telegraph povedal Peter Whibberley, višji raziskovalec iz skupine za čas in frekvenco Nacionalnega laboratorija za fiziko, in dodal, da »negativni preskok bo morda potreben, če se bo hitrost vrtenja Zemlje še povečala, vendar je prezgodaj govoriti, ali se bo to z verjetnostjo zgodilo.«

Kaj bi se zgodilo, če bi se Zemlja začela hitreje vrteti?

Seveda je lahko »hitrejše« vrtenje planetov le za mili ali nanosekunde, toda kaj bi se lahko zgodilo s planetom, če bi šel nekoliko hitreje, recimo en kilometer na uro.

To bi spremenilo svet, kot ga poznamo. Centrifugalna sila se lahko premakne in gravitacija bi bila zelo občutna; ljudje in vsi na planetu bi končno začutili, kako v resnici zgleda »vrtljiv svet«. Tudi močnejši orkani so neizogibni, če vrtenje Zemlje pospeši tempo vrtljajev. Zaradi nepredvidljivosti razmer se lahko zgodijo stalni ali pogosti potresi. Nikoli ne bi bilo vse enako.

VIRNatureWorldNews
Prejšnji članekTop 5 trikov kako prebrati več knjig
Naslednji članekZačenja se zimsko izpitno obdobje: top last minute nasveti za učenje

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.