Nad prehlade z domačo lekarno

Prehlad prihaja tri dni, ostaja tri dni in odhaja tri dni, pravi ljudski pregovor. Ob prehladu stara preizkušena domača zdravila pomagajo telesu, da opravi z infektom, saj mnoga vsebujejo protibakterijske in protivirusne snovi ter stimulirajo prekrvavitev in podpirajo obrambne mehanizme telesa proti infektu. 

V primeru, da prehlad ali viroza trajata več kot 3–5 dni brez vidnega izboljšanja, pa je potrebno po mnenju strokovnjakov poiskati zdravniško pomoč.

 

Pomagajo številni čaji

Eno najpomembnejših zdravil je čaj, ki ga je v času prehlada potrebno popiti čim več oziroma vsaj tri litre na dan. Ob prehladu in virozi gre navadno za povečano izločanje telesnih tekočin (vročina, nosni izcedek), zato moramo te telesne tekočine nadomestiti. Najbolje je uporabiti rastline, ki jih posušimo sami doma ali kupimo na tržnici ali v lekarni, torej ne filter vrečk. Čaja iz lipovih cvetov, kamilic ali žajblja ne smemo piti v prevelikih količinah. V večjih količinah lahko pijemo šipkov čaj, metin in melisin, bezgove cvetove in podobno. Zdravilni in blažilni čaji pridejo še globlje v grlo. Primerni so, na primer zeliščni čaji s slezom, žajbljem, lapuhom, timijanom ali suličastim trpotcem. Največja napaka, ki jo lahko naredimo, je, da v vroč čaj zamešamo žlico medu, saj s tem uničimo dragocene sestavine medu. Čaj je priporočljivo piti nesladkan. V času prehlada se je potrebno izogibati alkoholu, kavi in črnemu čaju.

 

Zdravilni med

Imunski sistem krepi tudi med, še posebej, če mu je dodan cvetni prah, matični mleček in propolis. Uživajte ga na žlički in ga poplaknite z mlačnim čajem ali vodo, da bo učinek večji. Lahko pa ga pojeste tudi z žitaricami. Med lahko zmešate tudi z limoninim sokom in mlačno vodo. Če z njim na vsak način želite sladkati čaj, pazite da bo čaj mlačen. Če vas boli grlo, medu ni priporočljivo uživati, grlo je bolje izpirati z mlačno slano vodo ali mlačnim žajbljevim čajem, ker imajo bakterije rade sladkor. Med uživajte, ko vas grlo ne boli več. 

 

Česen in čebula

Preizkušeno domače zdravilo pri prehladih in virozah sta surov česen in čebula. Česen lahko nastrgate na kruh ali dodate v solato. Čebulo lahko zamešate v zelenjavni namaz, riž, k testeninam in drugam. Lahko pa drobno nasekljajte celo glavico česna in jo prelijte z olivnim oljem, pustite par dni, da se izločijo aktivne sestavine. Žlička pripravka trikrat na dan po mnenju strokovnjakov s tega področja lajša izkašljevanje ter razkuži in pomiri grlo.

 

Nujno je pogosto zračenje prostorov

Sobo ali stanovanje vsaj petkrat na dan prezračite za vsaj nekaj minut. Če je možno in vam odgovarja, prižgite posodo za gretje eteričnih olj in v vodo kanite olje sivke ali mandarine, ki poleg dobrega vonja tudi razkuži ozračje.

 

Različni kombinirani pripravki

Naštejmo še nekaj naravnih domačih pripravkov, ki pomagajo ob prehladu. Eden izmed njih je sirup iz čebule in medu (narežite olupljeno čebulo na manjše kocke in jih premešajte z medom, mešanico pustite čez noč). Pri bolečinah v grlu pomagajo predvsem janež, koprc, kamilica, žajbelj ali timijan – kot pripravek čaja ali pastile. Koristne so tudi inhalacije, ki raztopijo sluz in dezinficirajo grlo in žrelo, z zdravilnimi zelišči ali morsko soljo delujejo tudi sproščujoče.

Ameriški raziskovalci so odkrili, da naj bi delovala antibakterijsko in zavirala infekte zgornjih dihal kokošja juha. Vroča juha povišuje telesno temperaturo in blaži bolečine udov. To velja le za doma pripravljeno kokošjo juho.

V zimskem času pride prav ingverjev čaj z limono. Prava bomba vitamina C pa je pomelo, hibrid med grenivko in mandarino.

 

Potreben je počitek

 
Prehlad in gripa sta virusni obolenji, zato antibiotiki nanju nimajo nikakršnega vpliva. Takrat telo še posebej potrebuje počitek, da se lahko uspešno bori z nadležnimi virusi. Pomembno je, da nam je toplo, saj toplota pospešuje prekrvavitev in krepi imunski sistem.

Grgrajte

Pri prvih znakih prehlada ali gripe je priporočljivo zjutraj in zvečer grgrati raztopino pripravljeno iz antiseptičnega olja čajevca in tople vode. V kozarcu tople vode pa lahko raztopite tudi žličko morske soli ali dodate olje iz pelargonije. Raztopino grgrajte večkrat dnevno. Grgranje navlaži vneto grlo in prinese začasno olajšanje. Za zmanjšanje žgečkanja v grlu pomaga čaj s taninom, ki koristno vpliva tudi na membrane v grlu.

Matej Glažar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.