VN Kanade: Vettel prvi čez ciljno črto, zmaga Hamiltonu

2019 Canadian Grand Prix: Race Highlights

Kontraverzne odločitve komisije Fie zaznamovale Kanadski GP

Lewis Hamilton je še sedmič zmagal v Kanadi in se tako izenačil z Michaelom Schumacherjem. Seveda je zmaga dobila grenki priokus, ker si po mnenju poznavalcev Vettel ni zaslužil 5 sekundne kazni, kar je pomenilo izgubo prvega mesta.

Incident in drama po koncu dirke

Vettel je z vrhunskim krogom v kvalifikacijah s svojim Ferrarijem rdeči ekipi prvič letos privozil pole position. Za njim sta se uvrstila Hamilton in Leclerc. Vettel je prvo mesto na štartu obdržal, vendar mu je Hamilton vseskozi sledil.
V 48. krogu je Vettel za moment izgubil zadnji del dirkalnika in zapeljal na travo. Ko je reševal dirkalnik pred trčenjem, ga je odneslo preveč na desno stran proge, kjer je že poskušal prehitevati Hamilton. Komisija je incident smatrala za nevarno vključevanje na dirkaško linijo, mu dodelila 5 sekundno kazen in Britanec je do konca dirke moral le ostati v 5 sekundnem oknu za Vettlom in si s tem zagotoviti zmago. V spodnji analizi z Jensenom Buttonom si lahko ogledate ali je šlo za pravično kazen ali ne.

Vettel je bil po dirki vidno razburjen nad odločitvijo, kar je pokazal tudi s tem, da je zamenjal znake za prvo in drugo mesto pred svojim in Hamiltonovim dirkalnikom. Zabavni posnetek je hitro zaokrožil po družbenih omrežjih.
Da je šlo le za dirkaški incident, ki si ne zasluži kazni, saj ta le omejuje dirkanje in odvrača gledalce od športa, se je strinjala velika večina športnih novinarjev, poznavalcev, sedanjih in bivših dirkačev.

Drama v ospredju zasenčila dobro dirkanje v ozadju

Zobe so končno pokazali pri Renaultu, saj so se med najboljših deset že v kvalifikacijah uvrstili vsi štirje dirkalniki z Renaultovim pogonskim sklopom. Daniel Ricciardo se je povzpel na vrhunsko 4. mesto, s čemer je prehitel Bottasa v Mercedesu in oba Red Bulla!
Za razliko od McLarna, ki mu na dirki ni šlo najbolje, sta dirkača Renaulta formo prenesla tudi na dirko in končala na odličnem 6. in 7. mestu.
Pohvale si zasluži tudi Lance Stroll, ki je na svoji domači dirki osvojil zasluženo 9. mesto, ki si ga je privozil kar iz 18. štartnega mesta.

Zanimivosti:

• Sebastian Vettel je 12. dirkač v Formuli 1, ki je dirko izgubil kljub temu, da je prvi prevozil ciljno črto. Zadnji, ki se mu je to zgodilo, je zanimivo, Lewis Hamilton. Nelson Piquet je tako izgubil celo dvakrat!
  • Sergio Perez pa je presegel “rekord”, ki ga je do sedaj držal Johnny Herbert, 162 dirk brez doseženega pole positiona.

Voznik dneva: Sebastian Vettel – Ferrari (24.6%)
Najhitrejši krog: Valtteri Bottas – Mercedes (1:13.078)
Najhitrejši pitstop: Williams (R. Kubica; 2.00 sekunde)