VN Monaka: Hamilton dobil “ulični” dvoboj z Verstappnom

2019 Monaco Grand Prix: Race Highlights

Monako v znamenju žalovanja za Nikijem Laudo

V ponedeljek 20. maja, je zaradi bolezni v 70. letu starosti preminil Niki Lauda, legenda Formule 1. Eden najboljših in najbolj prepoznavnih dirkačev v športu. Znan je bil po svoji skorajda smrtonosni nesreči na Nurburgringu, kjer je prejel hude opekline in zastrupitve pljuč, s katere se je vrnil za drikalnik po le 6. tednih in dosegel 4. mesto.
To leto je proti svojemu rivalu Jamesu Huntu boj za prvaka izgubil le za eno točko. Že naslednje leto je postal svetovni prvak, kasneje pa še dvakrat.
Njegova zgodba velja za enega največjih povratkov v športih nasploh.

Mercedes še naprej povečuje prednost

Že v kvalifikacijah sta voznika Mercedesa brez težav zasedla prvi dve mesti. Sledil je Max Verstappen v Red Bullu. Pri Ferrariju pa so spet storili veliko strateško napako, ko so bili prepričani, da je čas Leclerca dovolj dober za napredovanje, vendar so se ušteli. Mladi Monačan je izpadel že v prvem delu kvalifikacij in je dirko začel šele iz 15. mesta.
Vettlu je v slabih kvalifikacijah uspel priti na 4. mesto.

Monako ponavadi postreže z dologčasnimi dirkami v sprevodu, saj ozke ulice ne dovoljujejo prehitevanj, še posebno s sodobnimi dva metra širokimi dirkalniki. Za zanimivost dirke zato potrebujemo dež ali varnostni avto.
Za slednjega je poskrbel Leclerc, ki je že od začetka brezkompromisno napadal in prehiteval. Ustavilo se je že zgodaj, ko je pri prehitevanju v zadnjem ovinku zadel ograjo in Hulkenberga v Renaultu. Na progo je zapeljal varnostni avto in sprožil prve postanke.

Nedovoljena poteza Verstappna v boksih

Vodilni štirje so hkrati zapeljali v bokse na menjavo pnevmatik. Mercedes je obema dirkačema namestil srednje trdo gumo, kar se je kasneje izkazalo za napačno odločitev.
Hamilton je zlahka obdržal prednost, Verstappen pa se je zapletel z Bottasom in mu predrl gumo, tako da je moral naslednji krog ponovno v bokse, kjer je dobil najtršo, optimalno pnevmatiko.
Verstappen je prejel kazen sekund in ni mu preostalo drugega, kot da napada in prehiti Hamiltona. Ta je kljub počasnejši vožnji in jamranju o slabih gumah z lahkoto odbil vse napade Verstappna in dirko končal na prvem mestu.
Vettel je zaradi kazni Verstappna osvojil 2. mesto, kar je letošnja najboljša uvrstitev za Ferrari. Bottas se je povzpel na zadnjo stopničko.

Varnostni avto premešal tudi ozadje

Po odličnem začetku lanskega zmagovalca Ricciarda, ki je držal 4. mesto, je odlično vozil tudi Magnussen v Haasu. Po varnostnem avtu pa sta obstala za Raikkonenom, ki ni šel v bokse, ampak je dolgo vztrajal na mehki gumi in za seboj zadrževal kolono dirkačev.
Odlično so dirko v svoj prid obrnili pri Toru Rossu, kjer sta Kvyat in Albon osvojila odlično 7. in 8. mesto.

Zanimivosti:

• To je bila 300. dirka za Kimija Raikkonena. Več jih imajo le Schumacher (308), Button (309), Alonso (314), Barrichello (326)

Voznik dneva: Max Verstappen – Red Bull (23.3%)
Najhitrejši krog: Pierre Gasly – Red Bull (1:14.279)
Najhitrejši pitstop: Williams (R. Kubica; 2.07 sekunde)