Mladi zdravniki se odpravljajo na Madagaskar

Mladi zdravniki Jernej A. Lesjak, Staša Mudrovčič in Alejandro M. Rant ter mlada zobozdravnica  Alja Črv se maja naslednje leto odpravljajo na jugovzhodni del otoka v vas Matanga, kjer bodo prostovoljno delovali v dispanzerju tamkajšnjega misijona, ki ga je do lani vodil slovenski misijonar Izidor Grošelj.

 

Matanga 

Dispanzer, v katerem bodo nudili zdravstveno oskrbo tamkajšnjim prebivalcem, je sestavljen iz treh ambulant in lekarne. Ena izmed ambulant je namenjena zobozdravnikom in opremljena z vso potrebno opremo za njihovo delo. “Preden se spustimo na tirnice bodoče kariere širom zahodnega sveta, bi se radi odpravili na pot, katere osnovni cilj je, da izboljšamo kvaliteto življenja prebivalcev vasi Matanga, naselju na jugovzhodnem delu Madagaskarja, pravi Jernej. To naselje leži približno trideset kilometrov  južno od Vangaindrana, glavnega središča slovenskega misijona na Madagaskarju, in osemsto kilometrov od Antananariva  Njihovo delo bo potekalo v zdravstvenem dispanzerju Matanga, kjer bodo prebili tri mesece.  V Matangi, razen v času humanitarno-medicinskih odprav, ni prisotnega zdravnika ali zobozdravnika, od najbližje bolnišnice pa so prebivalci oddaljeni dve do tri ure naporne vožnje po neurejeni poti. Ceste so v času ciklonov neprevozne, po drugi strani pa si prevoza in zdravstvene oskrbe večina prebivalcev ne more privoščiti. 

 

Izobraževanje, preventiva in zdravljenje 

“S svojim znanjem in izkušnjami, ki smo jih s trdim delom pridobili med študijem in dodatnim usposabljanjem, bomo poleg zdravljenja delovali tudi na področju izobraževanja, primarne in sekundarne preventive,” pravijo mladi zdravniki. Zdravili bodo tako akutne, kot tudi kronične, predvsem pa nalezljive bolezni, kot so malarija, tuberkuloza ali AIDS. Posvetili se bodo tudi perečim zobozdravstvenim problemom, tako zdravljenju, kot tudi preprečevanju s promocijo ustne higiene. Madagaskar je sicer ena od najrevnejših držav s pričakovano življensko dobo 60 let, kar je okrog 20 let manj od pričakovane življenjske dobe v Evropi. Tuberkuloza, driske, podhranjenost in malarija spadajo med deset najpogostejših vzrokov smrti na tej otoški državi. Za sporazumevanje z Malgaši se bodo naši mladi zdravniki in zobozdravnica naučili malgaškega jezika, saj ljudstvo na podeželju, čeprav je bi Madagaskar dolgo časa francoska kolonija ne govori francosko. 

 

“Na krilih ljubezni do medicine”

Člani odprave po koncu študija na ljubljanski medicinski fakulteti pridno pridobivajo izkušnje doma in v tujini. Za odpravo so se odločili, ker želijo pomagati najbolj zapostavljenim ter pridobiti dragocene poklicne in življenjske izkušnje. V mesecih priprav vneto zbirajo sredstva za zdravila, cepiva in medicinske pripomočke, ki jih bodo vzeli s seboj, ter za stroške odprave. V ta namen bodo prodajali majice z logotipom odprave, skodelice, koledarje in planerje ter prirejali različne dogodke, koncerte – eden izmed njih bo 30.1.2017 v kazinski dvorani akademije za glasbo v Ljubljani- in celo razne tečaje plesa. Eden izmed načinov podpore naši odpravi je tudi namenitev dela dohodnine, o čemer lahko izveste več na povezavi http://www.madagaskar2017.eu/nic-vas-ne-stane-da-ste-dobrodelni/.

“Na to pot bom s pomočjo preostalih članov naše odprave, Alje, Staše in Alejandra, ter preostalih podpornikov, dobrotnikov naše ideje, stopil z elanom in s pozitivnimi pričakovanji na krilih ljubezni do medicine,” se odprave veseli Jernej.  Več o njihovi odpravi in možnostih, kako jim lahko pomagate najdete na njihovi spletni strani www.madagaskar2017.eu.

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.