Nasveti za kolesarjenje na Kanarskih otokih

Če si navdušen kolesar, te je morda že zamikalo, da se v zimskih mesecih (morda kar med izpitnim obdobjem) odpraviš v tople kraje, in tako predčasno otvoriš svojo kolesarsko sezono. Kanarski otoki namreč že dolgo časa niso raj le za profesionalne kolesarje, ampak se tja odpravljajo tudi rekreativci. Preden se dokončno odločiš za tovrstne kolesarske počitnice, si preberi spodnje nasvete, ki ti bodo koristili pri obisku otoka Gran Canaria s kolesom.

Si to lahko privoščim?

Kanarski otoki so tropski raj, ki pa vendarle ni tako eskotično drag. Zanimivo je, da je letalska karta praktično najmanjši strošek. Ponudbe nizkocenovnih letalskih družb se namreč začnejo že pri 20 evrih za enosmerni let (na primer iz Benetk). Tako je večji strošek sam prevoz do letališča. Možnost je, da naročiš prevoz do letališča (GoOpti) ali pa se tja odpraviš s svojim avtom in najameš parkirišče na letališču (cena za 14 dni je med 70 in 90 evri). Če si kuhaš sam, tudi nastanitev ne bo prevelik zalogaj (apartma za dve osebi stane med 50 in 70 evri na nočitev). Občasno se najdejo tudi zelo ugodne ponudbe polpenziona ali celo all-inclusive ponudbe. Prištej še nekaj denarja za vstopnine (med 10 in 50 evri za posamezen park), kavo in spominke.

Večna dilema: s kolesom na letalo ali rent-a-bike?

Oboje je možno in tudi oboje je v redu. Je pa res, da je izposoja kolesa primernejša, če se odpravljaš na Kanarske otoke za krajši čas (recimo le za en teden), če so Kanarski otoki zate bolj turistični izlet (in ne nameravaš vsak dan kolesariti, ampak predvsem uživati) ali če ne treniraš za rezultat in ti potem tudi ni pomembno, da ves čas treniraš z istim kolesom. Če je tvoje kolo doma nekoliko slabše, lahko izposojo koles celo izkoristiš, in si vsaj za krajši čas privoščiš kolo svojih sanj. Možnosti za izposojo koles je na otoku veliko, ponudba je raznolika in cene niso previsoke.

Če pa se s kolesarstvom ukvarjaš resneje, si boš verjetno želel s seboj vzeti lastno kolo. Pri enosmerni letalski karti to predstavlja dodaten strošek v vrednosti približno 60 evrov, kar tudi ni veliko. Potreboval boš tudi posebno torbo ali pa kartonasto škatlo za kolo. Če potuješ prvič, pakiranje kolesa obvezno prepusti strokovnjaku, ki ti ga bo ustrezno zaščitil, in ti pokazal, kako kolo po prihodu znova sestaviš. Pomembno je, da pred letom spustiš tlak v zračnicah, če ima tvoje kolo električne prestave, pa moraš baterije vzeti s kolesa in jih pospraviti v kovček ali ročno prtljago. Pomembno je tudi vedeti, da mnoge letalske družbe ne omogočajo prevoza električnih koles – na srečo si jih lahko izposodiš na otoku.

Dolgi dresi »za vsak slučaj«?

Pri pakiranju si seveda omejen s količino prtljage, ki jo lahko vzameš na letalo, zato je pomembno, kaj vzeti s seboj. Dolge drese lahko brez skrbi pustiš doma: januarja je na otoku več kot 20 stopinj celzija. Seveda pa potrebuješ vetrovko in brezrokavnik za spuste, ki so tu zares dolgi. Precej uporabnejše od dolgih dresov za vsak slučaj so rezervne zračnice, kolesarska tlačilka in osnovno orodje za kolo, kot so ključi. Te boš namreč potreboval že pri sestavljanju kolesa. Poleg tega pa se zavedaj, da na otoku sicer so kolesarske trgovine, a ob poplavi različnih koles in opreme, ki jo danes trg premore, morda ne boš dobil rezervnega dela za svoje kolo.

Česa še ne smem pozabiti?

Praktično vsak hotel in apartmajsko naselje ima svoj bazen, zato nujno spakiraj kopalke in natikače. Po napornem raziskovanju otoka je skok v bazen odlična sprostitev. Prav bo prišla tudi sončna krema, saj je tu celo januarja precej močno sonce, ki ga v Sloveniji še nismo vajeni. Čeprav boš podnevi v kratkih hlačah in majici nabiral vitamin D, so večeri lahko precej hladni in nekoliko vetrovni. Zato potrebuješ tudi dolge hlače in jopico.

Odlične razmere je treba čim bolje izkoristiti

Prvi dan boš na otok verjetno prispel prepozno, da bi šel lahko že kolesarit. Zato pa boš verjetno že načrtoval svoj prvi epic ride za naslednji dan. Razmere za kolesarjenje te bodo namreč že ob pristanku letala očarale in treba jih je izkoristiti. Napaka! Naslednji dan je čas za lažji trening brez pretiranih vzponov. Vmes se ustavi na kakšni kavi in uživaj v sproščenem vzdušju na otoku. Če se že prvi dan lotiš težjega treninga namreč tvegaš, da bo to skupaj s potovanjem za tvoj imunski sistem preveč, in boš po nepotrebnem obležal v postelji. Časa, da obiščeš vrh otoka in ostale epske vzpone, bo še dovolj.

Kaj pa si na otoku še lahko ogledam?

S kolesom ali brez, otok ponuja veliko naravnih znamenitosti, parkov in aktivnosti, ki jih vsekakor izkoristi. Zelo poznan je Palmitos park, nekakšen živalski vrt, kjer lahko vidiš tudi predstavo ptic ujed in papig ter nastop delfinov. Podoben je tudi Cocodrilo park, kjer rešujejo divje živali in so poznani predvsem po krokodilih. Za ljubitelje živali je vreden tudi obisk akvarija Poema del Mar, ki v sodelovanju z Loro parkom (živalski park na Tenerifih) poskuša rešiti ogrožene živalske vrste. Ko se odpraviš po ulicah Mas Palomasa, se sprehodi še do obale, kjer boš našel peščeno plažo in sipine, ki spadajo v naravni rezervat (ni vstopnine). Ko boš imel rest day (torej dan brez treninga), se lahko odločiš tudi za izlet s terenskimi vozili po otoku ali pa izlet s katamaranom in opazovanje delfinov ter kitov. Tovrstna dogodivščina vključuje dobro hrano, pijačo in obilo zabave. Prelaze, skale in čudovito pokrajino pa boš najlepše spoznal kar s kolesom. Samo ne pozabi se vsake toliko časa ustaviti in fotografirati razgledov.

Škoda, da se nisem jeseni odločil in rezerviral …

Nič hudega! Počitnice na Kanarskih otokih definitivno niso potovanje, ki bi ga moral načrtovati že leto prej. Ne potrebuješ vize, niti potnega lista (osebno izkaznico pa najbrž imaš), let dobesedno lahko rezerviraš dan pred odhodom (preizkušeno v praksi). Tudi last minute nastanitve so lahko odlična izbira glede cene. Zato pusti izgovore ob strani, če si želiš potovanja na hitro, so Kanarski otoki povsem primerni. Predvsem sedaj, ko so potovanja zaradi pandemije precej omejena … Za Kanarske otoke namreč zadostuje hitri test, pozoren bodi le na to, kakšni so pogoji v državi, od koder letiš (upoštevaj, da si v tisti državi zgolj v tranzitu). Na otoku za vstop v parke in trgovine hitri test oziroma pogoj PCT ni potreben, obvezno je le nošenje mask.

Prejšnji članekRazbiti miti o metabolizmu
Naslednji članekSi pripravljen spoznati sebe in delati na sebi, da pridobiš svoj poklic?

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.