Zgodbe ozadja Lige prvakov: drugi polčas tekem osmine finala (torek)

Kiev, Ukraine - September 22, 2015: European football clubs logo printed on paper.

Po krajšem premoru se zopet začenja ples najboljših evropskih nogometnih klubov, ki bodo želeli dokončati ali preobrniti zgodbo prvega polčasa osmine finala. V ospredje bodo stopili največji zvezdniki svetovnega nogometa, mi pa si poglejmo zgodovinske datume, številke preteklosti ter osebe, zaradi katerih so ti evropski klubi postali veliki. Danes se osredotočamo na torkova dvoboja Arsenal – Bayern München in Napoli – Real Madrid.

Arsenal – Bayern München

Prva tekma je za Arsenal prinesla dokaj pozitiven prvi polčas dvoboja v glavnem bavarskem mestu. Po 45 minutah je 13-kratni prvak angleške lige držal zanj ugodnih 1:1, a nadaljevanje je ponudilo serijo žog v mreži vratarja londončanov in končni izid 5:1 v korist zvezde z nemškega juga. Je pred ‘vojaki’ Arsena Wengerja Napoleonov Waterloo ali pa bodo uprizorili preobrat, kakršnega Liga prvakov ne pomni?

• Arsenal in Bayern sta se srečala 11-krat: 3x je slavil londonski klub, 2x sta se razšla z neodločenim rezultatom, 6x pa je z dvignjenimi rokami igrišče zapustil Bayern.
  • Bayern je najvišjo zmago 5:1 dosegel dvakrat: poleg prve tekme letošnje osmine finala je Arsenal z identičnim rezultatom na sever Londona poslal tudi 4. novembra 2015. Najvišja zmaga Arsenala nad Bayernom je dvakratnih 2:0 – 13. marca 2013 in 20. oktobra 2015.
  • Na večni lestvici UEFA Lige prvakov (rezultati predhodnega tekmovanja ne štejejo) je Arsenal, kljub dejstvu, da še nikoli ni osvojil prestižne lovorike, na petem mestu, Bayern pa na tretjem.
  • V Ligi prvakov je Bayern dosegel 407 golov in jih prejel 226; Arsenalova gol razlika znaša 80: 280 doseženih in 200 prejetih zadetkov.
  • Zadnjih pet tekem: Arsenal: poraz (Chelsea 3:1), zmaga (Hull 2:0), poraz (Bayern 5:1), zmaga (Sutton United 0:2), poraz (Liverpool 3:1); Bayern: zmaga (Arsenal 5:1), remi (Hertha Berlin 1:1), zmaga (Hamburger SV 8:0), zmaga (Schalke 3:0), zmaga (Köln 0:3).
  • Vrednost ekip: Arsenal: 482 milijonov €, Bayern: 545 milijonov €.
  • Zanimivosti: najmlajši strelec Arsenala je dosegel zadetek pri 16-ih letih in 212 dnevih – Cesc Fàbregas; najboljši strelec kluba je z 228 pospravljenimi žogami v mrežo Thierry Henry. Edini tuji igralec, ki je bil kdajkoli imenovan za stalnega kapetana Bayerna je Mark van Bommel.

Napoli – Real Madrid

Tudi na drugem obračunu prvih tekem je gostujoča ekipa dolgo držala ugodnih 1:1, a tudi tu je domača ekipa pokazala svojo moč v drugem polčasu, ko je zadela še dvakrat za končnih 3:1. Kljub zaostanku bo Napoli na svojem San Paolu jurišal na prvo četrtfinale Lige prvakov, kar nam obeta spektakularen večer.

• Tekma prejšnjega kroga je edina medsebojna tekma, ki sta jo ekipi odigrali.
  • Napoli je v letošnji sezoni mrežo zatresel 12-krat: 3x z glavo, 4x z desno in 5x z levo nogo; Real Madrid je dosegel 19 golov: 4x z glavo, 9x z desno ter 5x z levo nogo.
  • Na večni lestvici UEFA Lige prvakov je Napoli na 49. mestu, medtem ko Real Madrid kraljuje na prvem.
  • Vrednost ekip: Napoli: 319 milijonov €, Real Madrid: 752 milijonov € (najvišja vrednost nogometne ekipe na svetu).
  • Zanimivosti: prva dva predsednika Real Madrida sta bila katalonca – Joana Padrosa Rubia je nasledil njegov brat Carles Padros Rubio. Najboljši strelec belega baleta vseh časov je Cristiano Ronaldo z 389 goli (razmerje golov na tekmo: 1,03). Na svetovnem prvenstvu v Italiji leta 1990 je Italija polfinale proti Argentini igrala v Neaplju. Na trenutke se je Italija počutila kot gost, kajti Maradona je pred tekmo rekel neapeljčanom: »364 dni na leto vas imajo za tujce v lastni državi, sedaj pa želijo, da navijate za njih. Jaz sem neapeljčan 365 dni na leto!«