
V naselju Kleče pri Ljubljani je neznana trojica brutalno pretepla 70-letnega kmetovalca. Napad, ki se je zgodil sredi belega dne, naj bi po do zdaj znanih informacijah zagrešili trije Romi, od katerih so enega že prijeli, dva pa policija še išče.
Direktor Policijske uprave Ljubljana Tomislav Omejec je v oddaji 24UR ZVEČER zatrdil, da policija intenzivno preiskuje dogodek: »Angažirali smo vse sile, da izsledimo storilce, in lahko potrdim, da smo eno osebo že prijeli. Trenutno je v policijskem pridržanju.«
Napetosti trajajo že več kot desetletje
Dogodek je vrhunec dolgoletnih napetosti med domačini in nekaterimi pripadniki romske skupnosti, ki naj bi bile prisotne že več kot 15 let. Domačini so se doslej večinoma bali za svojo lastnino (tatvin, vlomov, poškodovanja kmetijske opreme) zdaj pa jih po brutalnem napadu prvič resno skrbi tudi za lastno fizično varnost.
Policija opozarja: naj ljudje ne ukrepajo sami
Omejec poziva k umirjenosti in opozarja, da pravico ne gre jemati v svoje roke. »Vemo, da taki dogodki sprožajo napetosti in skrb za varnost, a policija potrebuje čas, da opravi svoje delo, zbere dokaze in izvede predkazenski postopek,« je dejal. Poudarja, da se zavedajo, da lahko napetosti vodijo v nevarne odzive in dodaja, da so zaradi tega še bolj angažirani.
Kleče že dolgo varnostno obremenjeno območje
Na območju Kleč je bilo že pred leti razglašeno t. i. varnostno obremenjeno območje, kar pomeni poostren policijski nadzor in ciljno usmerjeno delo. A po besedah domačinov ti ukrepi niso zadostni. Po njihovem mnenju policija ne ukrepa dovolj odločno, občutek varnosti pa je že dolgo izgubljen.
Napovedi samoorganiziranja
Zaradi nezaupanja v učinkovitost organov pregona domačini vse glasneje napovedujejo, da bodo, če ne pride do sistemskih ukrepov, stvari vzeli v svoje roke. Omejec te pozive označuje kot nevarne in dodaja, da policija v takih primerih lahko stori največ, če osumljence hitro prijame in zbere dovolj dokazov za pripor.
Vprašanje zaupanja v institucije
Napad na starostnika je sprožil širšo razpravo o (ne)varnosti na obrobju Ljubljane in o tem, ali organi pregona dovolj učinkovito naslavljajo izzive, povezane z večetničnim sobivanjem. Domačini pričakujejo, da bodo storilci kaznovani in da bo država zaščitila tiste, ki si želijo v miru živeti. A obenem opozarjajo, da bo zaupanje v institucije težko povrniti brez konkretnih, vidnih rezultatov.
Novinar