Že poznate veliko spremembo pri dvigovanju denarja na bankomatih?

ATM and cash money. Euros withdrawal from an ATM machine, closeup view
Foto: Exclusive Lab iz iStock

V prihodnjih letih se obetajo pomembne spremembe pri dvigovanju gotovine, ki bodo vplivale tako na domače kot tuje uporabnike bančnih storitev. Hrvaška vlada je že predstavila zakonodajni predlog, ki predvideva vzpostavitev nacionalnega omrežja bankomatov, kar bi lahko postalo zgled tudi za druge države, vključno s Slovenijo.

Kaj prinaša nova zakonodaja na Hrvaškem?

Do 1. januarja 2027 naj bi Hrvaška vzpostavila nacionalno omrežje bankomatov, ki bi uporabnikom omogočalo brezplačne dvige gotovine na vseh bankomatih, ne glede na to, kateri banki pripadajo. Če tega sistema ne uspejo vzpostaviti do roka, bodo morale banke zagotoviti vsaj dva brezplačna dviga mesečno na bankomatih drugih bank.

Poleg tega predlog zakona vključuje tudi brezplačne osnovne bančne storitve za posameznike z rednimi prilivi (plače, pokojnine). Te storitve vključujejo vodenje računa, uporabo mobilnega in spletnega bančništva, dvige in pologe, izdajanje debetnih kartic ter brezgotovinska plačila. Cilj zakona je omogočiti državljanom, zlasti upokojencem in ranljivim skupinam, dostop do osnovnih finančnih storitev brez plačila nadomestil, če prejemajo plačo ali pokojnino oz. imajo druge redne prilive na ta račun pravi premier Andrej Plenković.

Rekordni dobički bank

Hrvaške banke predlogu nasprotujejo. Trdijo, da so njihove provizije že zdaj nizke in da ponujajo številne brezplačne storitve. Kljub temu so v letu 2024 ustvarile rekordni dobiček v višini 1,5 milijarde evrov, od tega kar 270 milijonov evrov le iz naslova provizij in nadomestil.

Za slovenske uporabnike, ki pogosto obiskujejo Hrvaško, bi to pomenilo precejšnje znižanje stroškov pri dvigovanju gotovine. Trenutno se namreč za dvig zaračuna dvojna provizija – tako lastniku bankomata kot domači banki, kar lahko znatno podraži uporabo.

Kaj pa v Sloveniji?

V Sloveniji uporabniki prav tako niso zaščiteni pred visokimi provizijami. Posebej problematični so bankomati podjetja Euronet, ki so še do nedavnega omogočali brezplačne dvige za domače kartice, zdaj pa tudi za te zaračunavajo provizije. V nekaterih primerih so uporabniki za dvig 30 evrov plačali skoraj pet evrov provizije.

Dodatno težavo predstavljajo dvigi z valutno konverzijo. Pri tej opciji banka lastnica bankomata samodejno opravi pretvorbo valute, pogosto po manj ugodnem tečaju. Uporabnikom se zato svetuje, da vedno izberejo dvig v lokalni valuti, saj se takrat uporabi tečaj kartične mreže, ki je praviloma ugodnejši.

Withdrawing money from ATM
Foto: Ibrahim Alfidan iz iStock

Možnost prenosa modela tudi v Slovenijo

Če bo hrvaški model uspešno zaživel, bi to lahko spodbudilo tudi Slovenijo, da preuči podobne rešitve za zmanjšanje stroškov bančnih storitev. Vzpostavitev nacionalnega omrežja ali poenotenje provizij bi prispevalo k večji preglednosti, finančni vključenosti in zadovoljstvu uporabnikov.

Ker so gotovinske transakcije še vedno pomemben del vsakdanjega finančnega življenja mnogih posameznikov, je bistveno, da so stroški teh storitev pregledni, pošteni in dostopni vsem.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.