
Prvič po letu 2006, ko je bil zgrajen zadnji nov študentski dom v Ljubljani, zremo v kapacitete z optimizmom.
Minister dr. Papič je z glavnim direktorjem Družbe za svetovanje in upravljanje (DSU) Mitjo Križajem ter direktorjem omenjene družbe Alešem Resnikom podpisal pismo o nameri za gradnjo novega študentskega doma v Ljubljani.
Nov študentski dom bo na Dunajski cesti
Nov študentski dom bo zrasel ob Dunajski cesti, v bližini treh fakultet Univerze v Ljubljani (Fakultete za družbene vede, Fakultete za upravo in Ekonomske fakultete).
»V Ljubljani že leta primanjkuje študentskih postelj, zato smo se na ministrstvu odločili za hitre in dolgoročne rešitve,« je izpostavil minister Papič.
Med hitre rešitve sodi dvig subvencij za zasebne ponudnike študentskih postelj: »S tem študijskim letom smo dvignili subvencijo za zasebnike z 32 evrov na 100,64 evrov na posteljo. Na ta način smo v Ljubljani zagotovili 282 študentskih postelj več kot v preteklem študijskem letu, v celotni Sloveniji pa 383 dodatnih ležišč za študentke in študente.«
Dolgoročna rešitev za pomanjkanje študentskih postelj pa novi študentski domovi
»Študentski dom, za katerega smo danes podpisali pismo o nameri, je nova lokacija. Dodatno pa že nekaj časa tečejo postopki tudi za nov študentski dom na Roški, kjer bi pridobili okrog 380 študentskih postelj, z odkupom Baragovega semenišča od Mestne občine Ljubljana pa smo ohranili 200 postelj,« pojasnjuje minister dr. Papič.
Nov študentski dom bo zgradila Družba za svetovanje in upravljanje (DSU). Poslovni model bo zasnovan na principu partnerstva med DSU in Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Glavni direktor DSU Mitja Križaj je ob podpisu pisma o nameri dejal: »Dostopnost kakovostnih in cenovno sprejemljivih namestitev je eden temeljnih pogojev za razvoj konkurenčnega in vključujočega visokošolskega prostora. Prav zato ta pilotni projekt razumemo kot strateško investicijo v prihodnost študentskega bivanja in širši razvoj Ljubljane kot univerzitetnega središča. Študentski dom s približno 500 posteljami bo pomembno razbremenil obstoječe kapacitete in izboljšal pogoje za študij ter življenje mladih. Investicijo, ki bo mogoča po sprejemu Občinskega prostorskega načrta Mestne občine Ljubljana (OPN MOL) in pridobitvi lastništva zemljišča, bomo uresničili v tesnem sodelovanju z vsemi pristojnimi deležniki ter v skladu z najvišjimi strokovnimi standardi.«
Urednik portala Student.si



