Kabinet predsednice republike Nataše Pirc Musar je ostro reagiral na nedavno sprejeto resolucijo Evropskega parlamenta o ohranjanju spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja v Sloveniji. Predsednica ob tem poudarja, da so kakršnikoli poskusi zgodovinskega revizionizma narodnoosvobodilnega boja nesprejemljivi.
»Kakršnokoli zmanjševanje pomena NOB oziroma poskusi zgodovinskega revizionizma tega dejanja so za predsednico nedopustni in jih ostro obsoja,« so zapisali v izjavi.
Resolucija razdelila evropske poslance
Evropski parlament je resolucijo, ki jo je predlagala slovenska evroposlanka Romana Tomc (EPP/SDS), sprejel s 357 glasovi za, 266 proti in 16 vzdržanimi. Slovenski evropski poslanci so bili pri glasovanju razdeljeni.
Pirc Musarjeva pa poudarja, da narodnoosvobodilni boj ni le del zgodovine, temveč temelj sodobne slovenske države: »To je bil pogumen boj posameznic in posameznikov proti nacizmu in fašizmu, ki si zasluži globoko spoštovanje. Nedvoumno je, kdo je bil v tem obdobju na pravi strani zgodovine.«
Dodali so, da morebitno nestrinjanje z medvojnim političnim vodstvom ne opravičuje sodelovanja z okupatorjem: »Če se kdo ni strinjal s politiko medvojnega vodenja, je to legitimno…[a] tega zgodovinskega dejstva ne more spremeniti nihče.«
Jasno stališče tudi do povojnih pobojev
Predsednica je obenem znova poudarila, da so povojni poboji zločin in opozorila na potrebo po dostojnem pokopu njihovih žrtev. V ta namen je že organizirala dva posveta in bo s prizadevanji nadaljevala tudi v prihodnje. Od določenih političnih strank pričakuje, da bodo več energije vložile v iskanje trajne rešitve za dostojni pokop žrtev in ne zgolj v politična preigravanja na ravni EU.
Novinar