Vlada prvič po letu 2005 spremenila zakon o šolski inšpekciji: Kaj to pomeni?

Elegant male controller fills out forms during an audit
Foto: Pawel Kacperek iz iStock

Posodobitev zakona o šolski inšpekciji. Je to korak k sodobnejšemu nadzoru v vzgoji in izobraževanju?

Prva sprememba zakona po dvajsetih letih

Zakon o šolski inšpekciji, ki je bil sprejet leta 1996, je v skoraj treh desetletjih doživel le eno dopolnitev – leta 2005. V tem času pa so se razmere na področju vzgoje in izobraževanja bistveno spremenile.

Spremembe materialnih predpisov in drugih zakonodajnih okvirjev, ki vplivajo na delo šolske inšpekcije, so pokazale, da je temeljita prenova zakonodaje nujna.

Evropski trendi kažejo, da se inšpekcijski nadzor v šolstvu vse bolj oddaljuje od klasičnih oblik nadzora in se pomika v smer sistemskih pregledov. Ti omogočajo širši vpogled v delovanje šolskega sistema in prispevajo k večji poenotenosti ter zakonitosti delovanja vzgojno-izobraževalnih zavodov.

Sistemski pregledi imajo več pomembnih funkcij. Omogočajo sprotno evalvacijo delovanja šol ter vodstvu zavodov ponujajo jasno sliko o obveznostih glede zakonitega ravnanja. Poleg tega služijo kot mehanizem za posredovanje povratnih informacij o vsebinskih in organizacijskih področjih, kjer prihaja do morebitnih odstopanj od zakonodajnih pričakovanj.

Uvedba sistemskih pregledov pomeni tudi širitev vloge Inšpektorata Republike Slovenije za šolstvo – izključno nadzorna funkcija se dopolnjuje s svetovalno. Novi zakon določa tudi pogoje za izvajanje tovrstnih pregledov – ti se lahko izvedejo, ko je zajetih najmanj pet vzgojno-izobraževalnih zavodov.

Na ta način sistemski pregled nadomešča dosedanji sistemski nadzor in postavlja temelje za sodobnejši, bolj usmerjen in učinkovitejši nadzorni okvir v šolstvu.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.