
Na jugozahodu Kitajske, natančneje na najdišču Gantanqing, so arheologi našli zbirko petintridesetih kosov lesenega orodja. Našli so palice za kopanje in raznolika koničasta orodja. Najdba iz zgodnjega paleolitika nakazuje, da človečnjaki tehh orodij niso uporabljali za lov, temveč za kopanje in poljedelstvo.
Leseni izdelki so težje obstojni, zato so najdbe pomembnejše
Čeprav so zgodnji ljudje z lesom delali že več kot milijon let, so leseni artefakti v arheoloških zapisih precej redki, zlasti v zgodnjem in srednjem pleistocenu.
Kljub temu so najstarejše leseno orodje našli v Afriki in zahodni Evraziji, med pomembnejšimi primeri pa so kopja in metalne palice iz Nemčije in Združenega kraljestva, ki segajo od 300 do 400 tisoč let nazaj, pa tudi strukturni elementi, kot so prepleteni hlodi iz Zambije ter lesene deske in palice za kopanje z najdišč v Izraelu in Italiji.
Čeprav dolgoletna hipoteza o bambusu trdi, da so se zgodnje vzhodnoazijske populacije zanašale na bambus za izdelavo orodij, so arheološki dokazi o orodjih iz organskih materialov v tej regiji redki.

Lesena orodja so izdelali sami, uporabljena za različne namene
V novi raziskavi je dr. Jian-Hui Liu z Inštituta za kulturne relikvije in arheologijo Yunnan s sodelavci preučil širok nabor artefaktov z najdišča Gantangqing na jugozahodu Kitajske.
Med njimi je 35 lesenih artefaktov, ki kažejo jasne dokaze o namernem oblikovanju in uporabi, vključno z znaki rezbarjenja, glajenja in obrabe, kar kaže na to, da so jih namensko izdelali.
Ta orodja, večina katerih je bila izdelana iz bora, so vse od velikih dvoročnih palic za kopanje do manjših ročnih orodij. Vključujejo celo orodja, podobna kavlju, ki so se morda uporabljala za rezanje rastlinskih korenin.
»V primerjavi z drugimi znanimi sodobnimi najdišči lesenega orodja v Evropi, za katere je običajno značilna srednje velika lovska oprema, Gantangqing izstopa po širši in bolj raznoliki paleti majhnih, ročnih orodij, namenjenih predvsem izkopavanju in predelavi rastlin,« so povedali raziskovalci.
Prefinjenost teh lesenih orodij poudarja pomen organskih artefaktov pri razlagi zgodnjega človeškega vedenja, zlasti v regijah, kjer že samo kamnito orodje nakazuje na bolj ‘primitivno’ tehnološko pokrajino.
Urednik portala Student.si