Poletne počitnice, ki naj bi bile čas za igro, gibanje in raziskovanje sveta, so za številne otroke danes predvsem dnevi pred zasloni. Posledice sedečega načina življenja so vse bolj očitne – otroci imajo slabšo motoriko, težave s koncentracijo, povišano telesno težo in vse pogosteje tudi razvojne motnje.
Osnovne vaje postajajo ovira
Učitelji športne vzgoje opažajo, da številni učenci ne zmorejo več niti osnovnih gibov, kot sta preval naprej ali plezanje po vrvi. »Tega jih je strah, vaje ne izvedejo pravilno,« pravi razredna učiteljica Ivančica Tajsl Dragičević iz OŠ Trnjanska v Zagrebu.
Otroci so počasnejši, šibkejši in manj spretni
Podatki Centra za raziskovanje otroštva kažejo, da so motorične sposobnosti otrok danes bistveno slabše kot pred šestdesetimi leti. »Otroci so za polovico počasnejši, manj močni in manj natančni,« opozarja prof. dr. Vilko Petrić.
Pogosto se kaže tudi neskladje med levo in desno stranjo telesa, kar je še posebej izrazito v nekaterih vrtcih. Otroci ne znajo več pravilno držati svinčnika, rezati s škarjami ali si zapeti gumba.
Težave že pred vstopom v šolo
Zaradi slabo razvite fine motorike približno 10 % otrok dobi odlog vpisa v šolo. Pred dvajsetimi leti je bil ta delež trikrat nižji. Kot opozarja prim. dr. Ivana Pavić Šimetin iz hrvaškega zavoda za javno zdravstvo, problem ne izvira iz šole, temveč doma – pred zasloni.
Namesto igre na prostem otroci danes ure in ure preživijo z napravami v rokah. Posledično ima vsak tretji osnovnošolec prekomerno telesno težo, kar vpliva tudi na njegovo srčno-žilno zdravje in telesne zmogljivosti.
Gibanje je naravno – in nujno
»Gibanje je biološka potreba otrok. Z njim raziskujejo in se učijo,« poudarja Petrić. Vsak dan vsaj tri ure igre, kolesarjenja ali sprehoda je dolgoročna naložba v zdravje. Počitnice so odlična priložnost za spremembo – vsak trenutek stran od zaslona je korak bližje zdravi prihodnosti.
Novinar