Kaj je Portalak? Vse o sirupu, ki ga uporabljajo mnogi zaradi TE težave

Unrecognizable woman on the toilet with stomach pain.
Foto: M-Production iz iStock

Portalak je zdravilo v obliki sirupa, katerega učinkovina je laktuloza. Gre za sintetični sladkor, podoben laktozi, ki se ne prebavi v tankem črevesju. Ko pride v debelo črevo, ga tamkajšnje bakterije razgradijo. S tem nastanejo kisline, ki pomagajo pri odvajanju in zmanjšajo količino škodljivih snovi, kot je amoniak, ki se sicer lahko kopiči v krvi.

Kako deluje?

Laktuloza deluje tako, da v debelem črevesju privlači vodo, kar zmehča blato in spodbudi gibanje črevesja. Poleg tega z razgradnjo nastajajo kisline, ki spremenijo okolje v črevesju tako, da se amoniak spremeni v neškodljiv amonijev ion, ki se izloči z blatom. Tako zdravilo pomaga pri zniževanju ravni amoniaka v krvi, kar je še posebej pomembno pri bolnikih z boleznimi jeter.

Delovanje zdravila ni takojšnje. Učinek se običajno pojavi šele po 24 do 48 urah, saj mora najprej doseči debelo črevo in tam sprožiti svojo funkcijo.

3d illustration of human digestive system anatomy, concept of the intestine, laxative, traitement of constipation, 3d render
Foto: ALIOUI Mohammed Elamine iz iStock

Indikacije za uporabo

Portalak se uporablja za zdravljenje in preprečevanje jetrne encefalopatije, ta možganska motnja nastane zaradi zastajanja amonijaka v krvi, ker ga jetra ne morejo razgraditi in izločiti iz telesa. Jeterna encefalopatija vključuje jetrno komo in prekomatozna stanja. Zdravilo pomaga zmanjšati količino amoniaka v telesu, kar ublaži vpliv toksinov na možgane.

Poleg tega se Portalak uporablja pri zaprtju, tako občasnem kot kroničnem, saj pomaga uravnati redno iztrebljanje. Prav tako je koristen v primerih, ko je potrebno mehčanje blata, na primer pri hemoroidih ali po operacijah na črevesju ali danki.

A close-up shot of a black lady with a stomachache holding laxative in a cup
Foto: Wirestock iz iStock

Odmerjanje in uporaba

Pri jetrni encefalopatiji se običajno jemlje od 30 do 45 ml sirupa tri- do štirikrat dnevno. Odmerek se prilagodi posameznemu bolniku, da se doseže 2 do 3 mehka iztrebljanja na dan in ohranja pH blata med 5,0 in 5,5. Za to indikacijo ni dovolj podatkov o uporabi pri otrocih.

Pri zaprtju in mehčanju blata se zdravilo jemlje enkrat dnevno. Če se učinek ne pokaže v dveh dneh, se odmerek lahko poveča. Vendar če zaprtje po enem tednu uporabe ne mine, se je treba posvetovati z zdravnikom.

Odvajalni učinek se lahko pojavi že po dveh urah, vendar pogosteje nastopi po enem do dveh dneh redne uporabe.

Stranski učinki

Neželeni učinki so običajno blagi in povezani z večjimi odmerki. Pogosto se pojavijo bolečine v trebuhu, napenjanje, vetrovi, slabost, bruhanje in blaga driska. V nekaterih primerih lahko pride do kolcanja in trebušnih krčev.

Pri dolgotrajni uporabi ali pri občutljivih posameznikih lahko pride do sprememb v ravnovesju elektrolitov, kot so hipernatriemija (povišan natrij), hipokaliemija (znižan kalij) ali zmanjšan apetit (anoreksija). Opažene so bile tudi redke alergijske reakcije, kot so izpuščaji, srbenje ali koprivnica.

Diarrhea concept. Treatment of stomach, intestinal, constipation problems with laxatives and pills. Medicine and medication drug
Foto: Siarhei Khaletski iz iStock

Previdnostni ukrepi

Pri bolnikih z intoleranco na nekatere sladkorje, kot so galaktoza, laktoza ali fruktoza, je potrebna previdnost, saj zdravilo vsebuje njihove sledi. Prav tako ni primerno za bolnike z galaktoznoemijo.

Osebe s sladkorno boleznijo morajo upoštevati, da sirup vsebuje sladkorje, ki lahko vplivajo na raven glukoze v krvi.

Dolgotrajna uporaba zdravila brez zdravniškega nadzora ni priporočljiva. V primeru elektrolitskega neravnovesja ali hujših prebavnih težav je treba zdravljenje začasno prekiniti.

Pri pediatrični populaciji je potrebna posebna previdnost. Odvajala naj se pri otrocih uporabljajo le v strogo utemeljenih primerih, saj lahko dolgotrajna uporaba zmanjša naravni refleks iztrebljanja. Za otroke, mlajše od enega meseca, ni dovolj podatkov o varni uporabi Portalaka.

Zdravilo ne vpliva neposredno na sposobnost vožnje ali upravljanja strojev, vendar lahko pri izraziti driski ali neugodju zmanjša pozornost.

Man suffers from diarrhea holds toilet paper roll in front of toilet bowl.
Foto: vchal iz iStock

Zanimivosti

Laktuloza, glavna sestavina zdravila Portalak, ima tudi prebiotične lastnosti. To pomeni, da spodbuja rast koristnih bakterij v črevesju, ki pomagajo vzdrževati zdravo mikrofloro. Te bakterije igrajo ključno vlogo pri zaščiti pred škodljivimi mikroorganizmi, pri presnovi hranil in celo pri podpori imunskega sistema.

Zanimivo je, da laktuloza izvira iz mlečnega sladkorja, vendar je bila posebej prilagojena, da preživi prebavni trakt in se razgradi šele v debelem črevesju – prav tam, kjer je njeno delovanje najbolj potrebno. Zaradi tega ciljanega delovanja je Portalak učinkovit ne le kot odvajalo, ampak tudi kot podporno sredstvo pri resnih presnovnih motnjah, kot je jetrna encefalopatija.

Portalak se pogosto uporablja tudi v bolnišničnem okolju, saj omogoča natančno prilagajanje odmerkov in zanesljivo delovanje, kar je še posebej pomembno pri bolnikih z obremenjenimi jetri.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.