Kako precepljeni so prebivalci tega slovenska kraja?

hpv testiranje

Humani papiloma virus (HPV) je izjemno razširjen virus, s katerim se vsaj enkrat v življenju okuži večina spolno aktivnih ljudi, vendar okužba pogosto ostane neopažena, saj simptomi niso vedno očitni. Kljub temu pa lahko HPV povzroči različne oblike raka, kot so rak materničnega vratu, rak penisa, rak zadnjika, rak ustno žrelnega dela. Zato je cepljenje proti HPV ključnega pomena za preprečevanje teh bolezni, saj se z njim zaščitite pred predrakavimi spremembami in raki, ki so povezani s HPV okužbo. Cepljenje je daleč najbolj učinkovito pred samim pričetkom spolne aktivnosti, ko posamezniki še niso bili izpostavljeni okužbi s HPV, saj je imunski odziv na cepljenje proti HPV je najboljši prav v starosti 9-14 let.

cepivoV Sloveniji je na voljo 9-valentno cepivo, ki je varno in učinkovito. Varuje pred sedmimi najpogostejšimi nevarnejšimi genotipi HPV, ki lahko povzročajo predrakave spremembe in raka materničnega vratu ter nekatere druge rake spolovil, danke in ustnega dela žrela ter pred dvema manj nevarnima genotipoma HPV, ki povzročata genitalne bradavice.

Cepljenje je od 2024 brezplačno za vse, tako moške kot ženske, do dopolnjenega 26. leta.

Osveščanje kot ključna naloga zdravstvenega tima

zdravniska ekipaV Zdravstvenem domu Lendava cepljenje proti HPV že nekaj let predstavlja pomemben del preventivnega programa v otroško-šolskem dispanzerju. Ekipa, ki jo vodi Ana Perišić, dr. med., specialistka pediatrije, si skupaj z zdravstvenimi sodelavci prizadeva, da bi o tej bolezni in možnostih zaščite čim bolj ozavestili tako otroke in mladostnike kot tudi njihove starše.

»V okviru našega dela si zelo prizadevamo, da o možnosti preprečevanja okužbe z virusom HPV ter o možnostih cepljenja, ki so na voljo pri nas čim bolj ozaveščamo vse, tako otroke in mladostnike kot tudi starše,« pojasnjuje dr. Ana Perišić.

Predavanja, brošure in dviganje informiranosti

nasKljučno vlogo pri obveščanju ima zdravstveno-vzgojna dejavnost, ki jo v ZD Lendava izvajajo načrtno in ciljno. Medicinska sestra, ki se ukvarja z zdravstveno vzgojo otrok in mladostnikov, na šolah pripravlja predstavitve za starše otrok šestih razredov, v sklopu katerih jim predstavi pomen cepljenja proti HPV in razdeli brošure Dese Muck Blazno resno o HPV, ki so odlično orodje za lažje razumevanje tematike.

Posebna pozornost je v Lendavi namenjena dvojezičnosti: informacije o cepljenju so pripravljene tudi v madžarskem jeziku, saj je pomembno, da vsi prebivalci območja dobijo enakovredne informacije.

Organiziran potek cepljenja

Organizacija cepljenja je v ZD Lendava skrbno načrtovana. Pred sistematskim pregledom v šestem razredu učenci prejmejo pisno privolitev za cepljenje proti HPV, ki jo starši izpolnijo in jo otroci prinesejo s seboj na pregled.

»Če so otroci zdravi in če starši seveda privolijo, jih cepimo kar pri nas. Odzivi so zelo pozitivni, starši se v večini primerov strinjajo s cepljenjem. Če so potrebna dodatna pojasnila, smo jim vedno na voljo v naši otroško-šolski ambulanti,« pojasnjuje dr. Perišić.

Po prvem odmerku cepiva zdravstveni tim starše in mladostnike pravočasno povabi na drugi odmerek, ki ga prejmejo čez pol leta. Poleg osnovnošolcev v šestem razredu v Lendavi dodatno ponujajo možnost cepljenja tudi srednješolcem.

Sodelovanje in terensko delo

Pri izvedbi in promociji cepljenja proti HPV sodeluje širši tim otroško-šolskega dispanzerja ZD Lendava, ki ga poleg dr. Perišić sestavljajo še Sašo Koudila, dipl. zdravstvenik, Silvestra Gutman, zdravstveni tehnik ter Melita Oros, dipl. med. sestra, ki kot sestra na terenu v vzgojno-zdravstvenem centru pomembno prispeva k širjenju informacij in podpori družinam.

Ekipa poleg dela v ambulanti sodeluje tudi z lokalnimi mediji, kar dodatno pripomore k širjenju informacij med prebivalce občine.

Pozitivni odzivi in prihodnji cilji

zdravnik starš 10letnikZD Lendava si prizadeva vzpostaviti model, ki bo občino Lendavo popeljal na pot, ki jo so že ubrale nekatere v Sloveniji, kot recimo Braslovče, Dobje, Nazarje in druge, ki so kot prvih 10 občin prejele priznanje Države zaradi doseganja dveh SZO ciljev 90‑70‑90 globalne strategije odprave raka materničnega vratu.

»Naš cilj je, da bi čim več otrok in mladostnikov zaščitili pred okužbo z virusom HPV, saj gre za cepljenje, ki lahko dolgoročno pomembno prispeva k preprečevanju resnih bolezni,« poudarja dr. Perišić.

S stalnim izobraževanjem, dostopnostjo informacij in osebnim pristopom želijo v ZD Lendava še naprej krepiti zaupanje staršev in mladostnikov ter prispevati k boljši precepljenosti, ki je ključna za javno zdravje v lokalni skupnosti.

 

 

 

 

 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.