Zdravilo Ozempic, prvotno namenjeno zdravljenju sladkorne bolezni tipa 2, je v zadnjih letih postalo izjemno priljubljeno tudi kot sredstvo za hujšanje. Zaradi visoke cene in omejene dostopnosti se je okoli zdravila razvil črni trg, kjer ga posamezniki brez dovoljenj preprodajajo mimo uradnih poti. Na tak način se ogroža tako varnost uporabnikov kot tudi integriteta zdravstvenega sistema.
Zdravilo za hujšanje, predpisano tudi zdravim?
V Sloveniji je zdravilo na voljo le na recept in ga v javnem zdravstvu praviloma dobivajo le bolniki s sladkorno boleznijo. A v praksi se pojavljajo številni obvozi. Zdravniki naj bi ga nekaterim osebam predpisovali tudi brez ustrezne diagnoze, kar izkoriščajo posamezniki, ki želijo hitro izgubiti težo. Največ zlorab se pojavlja pri tako imenovanih »belih receptih«, ki jih je težje nadzorovati.
Opozorila nadzornih institucij
Zdravstvene institucije so ob tem že zaznale številne nepravilnosti. Npr. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je v preteklih letih zavrnil več povračil stroškov, ker predpis zdravila ni ustrezal pravilom. Tudi JAZMP in Zdravniška zbornica opozarjata na primere, ko zdravilo predpisujejo zdravniki brez ustrezne specializacije, v nekaterih primerih pa celo obstaja sum, da nekateri zdravniki zdravila preprodajajo celo sami!
Bolnišnice zagotavljajo nadzor nad zalogami
V bolnišnicah zagotavljajo, da zdravilo predpisujejo izključno sladkornim bolnikom in da zaloge strogo nadzorujejo. Ob tem so uvedli dodatne varnostne mehanizme, ki naj bi preprečili morebitne odtujitve ali nepooblaščene izdaje zdravila.
Ponaredki lahko resno ogrozijo zdravje
Tveganje pri črni prodaji je precejšnje. V Evropski uniji so že zaznali primere ponarejenega Ozempica, ki je pri uporabnikih povzročil resne zdravstvene zaplete, vključno s hipoglikemijo in epileptičnimi napadi. Uporaba nepreverjenih zdravil, kupljenih prek spletnih forumov ali družbenih omrežij, lahko vodi do hudih posledic, saj so ta zdravila lahko pokvarjena, neučinkovita ali celo nevarna za življenje.
Velike razlike v cenah med državami
Cene zdravila se med državami precej razlikujejo. V Sloveniji je zdravilo na klasični recept brezplačno za upravičene bolnike, medtem ko na beli recept zahteva doplačilo, ki znaša približno 63 evrov. Na Hrvaškem in v Avstriji so cene še višje, kar dodatno spodbuja črni trg.
Nova zdravila, nova vprašanja
Poleg Ozempica se pojavljajo tudi druga zdravila, kot je Mounjaro, ki se uporablja tako za sladkorno bolezen kot tudi za hujšanje. Njegova cena pa se lahko povzpne do več sto evrov, odvisno od odmerka in države nakupa. Po besedah zdravnikov gre za učinkovito zdravilo nove generacije, a opozarjajo, da mora biti njegova uporaba vedno pod nadzorom specialista.
Novinar