
Vedno več mladih posega po psihoaktivnih snoveh, prikritih v nedolžnih sladkarijah – bombonih, lizikah in čokoladicah. Pogosto jih zaužijejo nevede ali brez pravega občutka za doziranje, kar vodi v slabosti, bruhanje in večdnevno omotičnost.
»Največji problem je pa to, ker ljudje vidijo, da je to legalno, si mislijo, da potem pa ne more biti tako hudo, požrejo celo posodo tega in se zastrupijo. Postane jim slabo, bruhajo, so omotični in so lahko tudi več dni pod vplivom.« To pravi 23-letnik iz Ljubljane, ki je imel izkušnje z legalno kupljenimi bomboni s sintetičnim THC-jem. »Problem je, da ne veš, kaj je notri. Pogosto gre za sintetiko.«
Zavajajoče oznake in skrivne sestavine
Nekateri izdelki danes vsebujejo substance, ki so že prepovedane, a jih preprodajalci prikazujejo kot izdelke za aromaterapijo. Seveda pa mladoletniki tega ne kupujejo v ta namen in trgovci to dobro vejo.
Forenziki pod pritiskom
Vse zasežene snovi policija pošilja v Nacionalni forenzični laboratorij. A preprodajalci ves čas ustvarjajo nove spojine, ki jih obstoječe metode ne zaznajo. Zato NFL zdaj uporablja sodobnejšo napravo in sodeluje v evropskem sistemu zgodnjega opozarjanja. Kar 80 odstotkov vseh analiz na oddelku za kemijske preiskave obsegajo preiskave prepovedanih drog.
Počasen učinek, večja nevarnost
Učinek takšnih izdelkov je počasen, zato uporabniki pogosto zaužijejo več, misleč, da prva doza ni učinkovala. »Čez kakšno uro, dve pa postane predoziran in to je nevarnost teh ‘ediblov’, težko je dozirati, težko se je brzdati,« opozarja strokovnjakinja Mojca Janežič.
Novinar