V Sloveniji že deset občin dosega izjemno pomemben mejnik in sicer več kot 90-odstotno precepljenost deklic proti humanemu papilomavirusu (HPV) do 15. leta starosti. To je eden ključnih ciljev, ki jih je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) postavila v globalni strategiji za odpravo raka materničnega vratu kot javnozdravstvenega problema. Med temi občinami še posebej izstopa občina Braslovče, kjer si strokovni timi prizadevajo, da bi njihova skupnost stopila korak pred bolezen.
Posebno priznanje za odpravo s HPV povezanih rakov je na 42. slavnostni seji Zveze in regijskih društev za boj proti raku prevzel podžupan občine, gospod Primož Brinovec.
Na omenjeni slavnostni seji Zveze in regijskih društev za boj proti raku je doc. dr. Urška Ivanuš, dr. med., predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku povedala: »V Sloveniji imamo 10 občin, ki dosegajo prva dva cilja in so zato prejemniki posebnega Priznanja za odpravo s HPV povezanih rakov.«
Cilji eliminacije še niso povsem doseženi
Čeprav so številke obetavne, eliminacija raka materničnega vratu pomeni, da moramo doseči vse tri cilje SZO:
- 90 % precepljenost deklic proti HPV do 15. leta starosti
- 70 % udeležbo žensk v presejalnih programih
- 90 % ustrezno zdravljenje predrakavih sprememb materničnega vratu
Tiha moč pediatrov in medicinskih sester
Čeprav so številke o precepljenosti impresivne, se za njimi skrivajo ure, dnevi in leta dela. Predvsem pediatri in medicinske sestre v Dispanzerju za otroke in mladostnike Žalec so tisti, ki vodijo boj proti nevednosti, strahovom in dezinformacijam.

»Cepljenje proti HPV je izjemno pomembno, saj učinkovito preprečuje okužbe, ki lahko povzročijo raka materničnega vratu ter nekatere druge oblike raka pri obeh spolih. Je varna in zanesljiva zaščita, ki pomembno prispeva k zdravju prihodnjih generacij. Zato nas izjemno veseli, da smo v občini Braslovče dosegli dobro precepljenost, kar kaže na visoko stopnjo ozaveščenosti in odgovornosti naše skupnosti. Skupaj ustvarjamo bolj zdravo prihodnost,« poudarja Mateja Tiselj, dr. med., spec. pediatrije, iz Dispanzerja za otroke in mladostnike Žalec, ambulanta Polzela.
Uspeh temelji na zavzetem delu in sodelovanju med občinami ter je rezultat skupnega strokovnega znanja in predanosti.
Zaupanje se začne s pogovorom
»Staršem je treba vedno znova pojasniti, zakaj cepimo, kaj preprečujemo in zakaj se ne smemo zanašati le na preglede. Pogovori so včasih dolgi, a brez tega ne gre,« pripoveduje ena od medicinskih sester. »Ljudje največkrat ne vedo, da HPV ne povzroča le raka materničnega vratu, temveč lahko vodi tudi do raka nožnice, zunanjega spolovila, zadnjika, pa celo do raka ustnega dela žrela.«
Čeprav starši v večini zaupajo stroki, je v zadnjih letih pri posameznikih prisotna tudi previdnost zaradi informacij, ki jih zasledijo na spletu. Tu pride še posebej do izraza prav osebni pristop medicinskega osebja, ki potrpežljivo pojasnjuje prednosti cepljenja in razbija mite.
»Naše delo ni le administracija in aplikacija cepiva. Je predvsem delo z ljudmi, z njihovimi skrbmi, strahovi in vprašanji,« dodaja pediatrinja. »Pri HPV cepivu pogosto dobimo vprašanja, ali je varno, ali je primerno tudi za dečke, kaj so možni stranski učinki. Na vsa vprašanja moramo (in jih tudi imamo) imeti jasne in strokovne odgovore.«
Leta truda so prinesla rezultate: občina Braslovče se uvršča med občine z visoko precepljenostjo deklic proti HPV, kar pomeni, da lokalna skupnost razume pomen zaščite pred virusom, ki je odgovoren za skoraj vse primere raka materničnega vratu.
HPV cepljenje je varno, učinkovito in brezplačno
V Sloveniji je cepljenje proti HPV za deklice in dečke v šestem razredu osnovne šole brezplačno. Poleg tega se lahko brezplačno cepijo tudi zamudnice in zamudniki do dopolnjenega 26. leta starosti. Uporablja se 9-valentno cepivo, ki ščiti pred najpogostejšimi visoko rizičnimi tipi HPV, odgovornimi za večino primerov raka materničnega vratu in tudi za druge oblike rakov pri obeh spolih.
Zahvale tistim, ki premikajo meje
Med priznanji, ki jih je podelila Zveza in regijska društva za boj proti raku, je bilo tudi letos izpostavljenih več posameznikov in ustanov, ki s svojim delom premikajo meje na področju ozaveščanja o HPV in cepljenju.
Zdravstveni dom Žalec ter ambulanti Polzela in Prebold bodo še naprej nadaljevali z ozaveščanjem, pogovori in izobraževanjem. Prav osebni stik in potrpežljivost medicinskih sester ter pediatrov bosta tudi v prihodnje ključna pri ohranjanju visoke precepljenosti.
»Zdravje otrok in mladostnikov je naše poslanstvo,« pravi Mateja Tiselj, dr. med., spec. pediatrije. »Ko vidimo, da starši zaupajo, da se deklice in dečki cepijo ter da tako gradimo prihodnost brez hudih bolezni, vemo, da delamo prav.«
Občina Braslovče so dokaz, da uspehi v javnem zdravju niso naključje, temveč rezultat predanega dela ljudi, ki verjamejo v znanje, dialog in moč preventive. In prav ta predanost bo tisto, kar bo Slovenijo pripeljalo še bliže družbi brez raka materničnega vratu.