
Lovor ali lovorjev list večina pozna kot klasično začimbo v kuhinji, vendar ima poleg aromatične vrednosti tudi zanimive, celo presenetljive lastnosti, ki segajo onkraj lonca z juho.
Naravni antiseptik
Listi lovora vsebujejo eterična olja, predvsem cineol in eugenol, ki delujejo antiseptično in protibakterijsko. V preteklosti so jih uporabljali za razkuževanje prostorov, saj naj bi gorenje lovorjevih listov pomagalo čistiti zrak in odganjati mikrobe. Danes se olje lovorja uporablja tudi v naravni kozmetiki in domači aromaterapiji.

Pomaga pri prebavi
Lovor so tradicionalno uporabljali tudi za lajšanje prebavnih težav, kot so napihnjenost, počasna prebava in krči. Aktivne snovi v listih spodbujajo delovanje želodčnih encimov. Skodelica čaja iz lovorjevih listov po obroku je preprost domač recept, na katerega prisegajo mnoge sredozemske kulture.

Naravni odganjalec insektov
Lovorjev list ima močan eteričen vonj, ki je ljudem prijeten, žuželkam pa odbijajoč. Posušen list v shrambi, omari ali med knjigami lahko pomaga odgnati molje, mravlje ali celo ščurke. Gre za preprost, naraven in nestrupen način varovanja doma.

Novinar