
Po zakonu nimate pravice zahtevati opozorila namesto globe. Lahko pa policistu na kulturen način nakažete, da se zavedate prekrška in sodelujete v postopku. Končna odločitev je njegova in je odvisna od okoliščin ter vašega obnašanja.
Kdaj je opozorilo sploh možno?
Policija lahko izreče opozorilo, če sta izpolnjena dva pogoja:
-
Prekršek je neznatnega pomena, torej izredno blag (npr. kolesarjenje v napačni smeri).
-
Ni bilo škodljivih posledic oz. so bile te zanemarljive.
Policist mora presoditi, da je opozorilo glede na okoliščine dovolj. Primeri vključujejo prekrške brez nadaljnje nevarnosti in s takoj odpravljeno posledico.
Ni vsak »lahek« prekršek tudi neznaten
Tudi če prekršek ni hujši (npr. telefoniranje med vožnjo), ne pomeni samodejno, da sledi opozorilo. Če je poleg globe predvidena še kazenska točka ali odvzem vozniškega dovoljenja, se kazni ne boste izognili, saj gre za resnejšo kršitev.
Obnašanje šteje
Policisti lahko pri odločanju upoštevajo tudi vaš odnos do kršitve: ali ste vljudni, sodelujoči, priznate napako. Ne gre za uradno pravilo, ampak prakso, ki lahko v blagih primerih prevesi tehtnico v korist opozorila.
Pogosta zmota je, da se opozorila beležijo in da »smo po dveh letih spet čisti«. Policija sicer vodi število opozoril, vendar ne obdeluje osebnih podatkov, zato ne obstaja centralna evidenca, ki bi policistu preprečevala, da vam ne sme dati opozorila.
Novinar