Zapišemo “eDavki so uporabni” ali “EDavki so uporabni”? Kaj pa “9GAG je postal vir memov” – je to sploh prav? V dobi aplikacij, platform in storitev z imeni, ki se začnejo z malo začetnico, številko ali kakšnim simbolom, se marsikateri pisec znajde pred čisto novimi dilemami.
Slovnična pravila so jasna: lastna imena zapisujemo z veliko začetnico, prav tako se z veliko začetnico venomer začne beseda na začetku stavka. A pravila ne bi bila pravila, če ne bi bilo izjem.
Začnimo s starejšim primerom, v katerem se ne glede na vse nekatere besede vedno pišejo z malo. To so znanstveni termini kot pH ali m-RNK. Dobimo primera:
pH merimo z lakmusovim papirjem.
m-RNK cepiva so revolucionirala zdravstvo.
Po enaki logiki delujejo novejše besede, ki so zaščitene in je mala začetnica pri njih razlikovalne narave.

V srčiko problema
Stara pravopisna pravila, konkretno Pravopis iz leta 2001, besed kot so eDavki ali 9GAG ne poznajo. In zakaj bi – v času, ko so ta pravila nastajala, še ni bilo pametnih telefonov in vsesplošne digitalizacije naših življenj. Zato se moramo nasloniti na nova pravopisna priporočila, ki nastajajo v okviru predloga za Pravopis 8.0, kjer se digitalni realnosti končno priznava mesto v jeziku.
In kaj pravijo nova priporočila? Presenetljivo preprosto: če je mala začetnica del zaščitenega imena ali uradne oblike, jo obdržimo – tudi na začetku stavka.
Torej:
eDavki omogočajo elektronsko vlaganje obrazcev.
iPod je včasih pomenil revolucijo v poslušanju glasbe.
zVem omogoča dostop do zdravstvenih podatkov.
Enako velja tudi za imena, ki se začnejo s številko ali simbolom. Tako je pravilen zapis:
9GAG je zabavna spletna stran. Če bi pisali 9gag, bi to že lahko pomenilo nekaj drugega – ali vsaj pokvarilo prepoznavnost.
Zato veljata naslednji priporočili (ki sta zgolj to do izida Pravopisa 8.0):
- Če je ime zaščiteno in se začne z malo črko ali številko, naj tako ostane – tudi na začetku stavka.
- Če pa ime tega ne zahteva ali gre za običajno besedo, začnite z veliko, kot nalaga tradicija.

Kako pa je z e-pošto?
Hkrati pa je treba omeniti še besede, pri katerih za prvo črko stoji vezaj. Besede tipa e-pošta, i-učbenik ali m-literatura sledijo pravopisnim pravilom. Kadar se znajdejo na začetku stavka, postanejo e, i in m velike črke. Tako so pravilni zapisi:
E-pošta ne potrebuje pismonoš.
I-učbeniki so primerni za vse starosti z internetno povezavo.
M-književnost je bila leta 2008 zelo popularna na Kitajskem, poroča Delo.
Če si želiš več izvedeti o tem, lahko prebereš članek o pisanju »e-besed«.
Jezik gre s časom – pravila tudi. Zato ni nič narobe, če zdaj začnemo stavek z eAsistent, xSTUDIO ali 9GAG. Pravopis vas pri tem tokrat podpira. Oziroma nas še bo.
Za občajnejše primere pisčevih dilem pa vam predstavljamo Amebis Besano. Program zazn 150 različnih napak, od manjkajočih vejic do nepovezanega prilastkovega odvisnika. Besedilo preprosto kopiramo v okence in Amebis Besana nam ga bo pregledala in podala popravke ter predloge. V drugem zavihku nam pomaga še pri pregibanju besed. Za resnejše pisce obstaja tudi plačljiva verzija, ki si jo naložimo na računalnik in zmore vse prej omenjeno ter še več. Piši bolje, uporabi Amebis Besano.