Slovnični nasvet: zapisovanje nazivov

Stair shape with the five star symbol. The best rating, the best ranking, the best service, goal, success concept. 3d render, minimal style.
Foto: oatawa iz iStock

Doktorice, magistri, profesorice, doktorji brez doktorata, akademikinje in magistre.

Nazivi nam razkrijejo človekovo izobrazbo, poklic ali akademski status. Delimo jih na štiri vrste: strokovne, znanstvene, akademske in nazive strokovne kvalifikacije. Za vsakega izmed njih veljajo svoja pravila zapisovanja, hkrati pa moramo biti pazljivi še na podvojene nazive, ki so se pojavili z bolonjsko reformo.

Strokovni oz. izobrazbeni naziv

  • To so nazivi, ki povedo, kakšno stopnjo izobrazbe ima posameznik.
  • Pišejo se za imenom. Od imena jih ločimo z vejico.
  • Pridobimo jih s šolanjem do druge vključno druge bolonjske stopnje.
  • Vedno zapišemo tudi kratico izobraževalnega programa.
  • Primeri: Bojan Boršnik, univ. dipl. soc.; Uroš Premrl, dipl. ekon. (UN); Gorazd Marolt, mag. slov.; Izidor Tavčar, dr. med.

Kratica UN nadomesti nekdanji »univerzitetno«, in ga razmeji od predbolonjskih zapisov. Stopnja izobrazbe je enaka. To pa ne velja tudi za magisterij po bolonjskem sistemu.

Današnja sedma stopnja izobrazbe oz. magisterij je ekvivalentna nekdanjemu univerzitetno diplomiranemu, zato spada med strokovne nazive in se piše za imenom.

Ko oseba dokonča enoviti magistrski študij medicine prav tako dobi naziv doktor. Vendar v tem primeru je »doktor« le strokovni naziv in prav tako stoji za imenom. Ko oseba doktorira iz medicine, se njen naziv navede tako: dr. Milica Kitić, dr. med.

Portrait of handsome male doctor with stethoscope over neck working while looking at camera in the medical consultation.
Foto: nensuria iz iStock

Znanstveni naziv

  • Posameznik dobi znanstveni naziv po končani tretji bolonjski stopnji. Nekoč pa tudi s pridobitvijo znanstvenega magisterija.
  • Znanstveni naziv se piše pred imenom in brez vejice. Pri njem se ne navaja znanstvene smeri.
  • Primeri: dr. Leopold Prvi, mag. Marija Novak

Akademski ali visokošolski

  • Te nazive podeli univerza in označujejo habilitacijsko stopnjo. Sledijo si v tem vrstnem redu: asistent, docent, izredni profesor, redni profesor, zaslužni profesor.
  • Sem spada tudi naziv akademik oz. akademikinja, ki označuje rednega člana SAZU.
  • Pišemo jih pred znanstvenim nazivom.
  • Primeri: asist. dr. Jež; akad. red. prof. dr. Janez Novak, univ. dipl. inž. stroj.

Nazivi strokovne kvalifikacije

  • Posameznik si jih pridobi z delom v znanstvenih ustanovah brez pedagoškega dela.
  • Pišejo se za imenom in za strokovnim nazivom ter so ločeni z vejico.
  • Primer: dr. Milivoj Kovač, znanstveni svetnik

Če oseba dela na več institucijah, se njegovi nazivi združijo. Dobimo omnipotentnega akad. zasl. prof. dr. Janez Novak, univ. dipl. inž. stroj., znanstveni svetnik.

woman in yoga pose on beach sunset view, glowing seven all chakra. Kundalini energy. girl practicing meditation outdoors. Silhouette.
Foto: Chepko iz iStock

Posebnosti

Če ima oseba dva ali celo tri doktorate, kratico dr. zamenja ddr. ali dddr. Slednji pomenita doktor doktor ali doktor doktor doktor.

Redkejši primer so ljudje z dvema ali več znanstvenimi magisteriji. Po logiki prejšnjega odstavka, je povsem pravilno kratico spremeniti v mmag. ali mmmag, vendar se ta zapis nikoli ni prijel. V primeru da govorimo o magisterijih po bolonjski reformi pa naj bo zapis takšen: Urška Zmeda, mag. slov., soc. in biol.

Pri medicinski izobrazbi je nekakšna specializacija skoraj obvezna. Dobimo primer tipa: Marjan Jan, dr. med., spec. pediatrije. Tu ne pozabimo na vejico, saj nazive naštevamo. Za vejice pravzaprav velja zelo enostavno pravilo: vejico postavimo za imenom in vsakim nadaljnjim nazivom.

Še zanimivost: ženska oblika magistra je magistrica. Beseda magistra pa pomeni diplomirano farmacevtko.

Se želite izogniti pogostim slovničnim napakam? Povprečen Slovenec jih naredi kar 10 na stran besedila – ni razloga, da bi bili med njimi tudi vi! Spletna lektorica Amebis Besana je prilagojena za enega najtežjih jezikov na svetu, našega. V spletni verziji ti bo hitro popravila napake, pokazala celo kje manjkajo vejice in pomagala s skloni. Njena dodatna funkcija je še pregibanje vseh tistih težkih besed kot so drva ali gospa.

Plačljiva verzija, ki si jo naložimo na računalnik pa ponuja vse to in še več. Za vse resne pisce, ki si zaslužijo kvalitetno in hitro lekturo, tu čaka Amebis Besana. Najdi prave besede z Besano, piši bolje.

info@amebis.si | 01 8311 035 | Spletna stran

Amebis Besana. Avtomatska lektorica. Varuška vašega ugleda.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.