5 stvari, ki jih mora vedeti vsak nov študent

Sneaker shoes and arrows pointing in different directions on asphalt ground, choice concept
Foto: Delpixart iz iStock

Začetek študija je lahko poln neznank, zato je dobro poznati nekaj osnovnih informacij, ki ti bodo olajšale prve mesece univerzitetnega življenja. Tukaj je pet ključnih stvari, ki jih mora poznati vsak novopečeni študent.

Štipendija

Štipendija je finančna pomoč za študente, ki jo lahko pridobiš glede na dohodek družine, učni uspeh ali izbrani študij. Državna štipendija je najpogostejša in je namenjena tistim, ki prihajajo iz socialno šibkejših okolij. Na voljo so tudi dodatki, na primer za bivanje ali nadpovprečen uspeh.

Poleg državnih obstajajo še Zoisove (za nadarjene z visokim učnim uspehom) in kadrovske štipendije (ki jih dodelijo podjetja). Pogoji se razlikujejo, zato pravočasno preveri razpise in roke. Prijava običajno poteka preko portala eUprava ali CSD.

Vse informacije o štipendijah najdeš na tej povezavi, preveri pa tudi urnik izplačil.

Graduation hat on euro banknotes - Concept of scholarship and money for college education
Foto: CalypsoArt iz iStock

Študentski dom

Če študiraš stran od doma, je študentski dom cenovno najugodnejša možnost bivanja. Prijave potekajo že poleti, točke pa dobiš glede na oddaljenost doma, dohodke in šolski uspeh. Več točk pomeni večjo možnost za sprejem.

Če ti dodelitev v dom ne uspe, lahko zaprosiš za subvencionirano bivanje pri zasebniku. Cene domov so nižje kot na prostem trgu, poleg tega domovi ponujajo dostop do študijskih prostorov in študentske skupnosti.

Koliko študentskih postelj je na voljo?
Foto: JackF iz iStock

Urnik univerz

Univerzitetno leto je razdeljeno na dva semestra, vsak pa se zaključi z izpitnim obdobjem. Fakultete na svojih straneh objavijo urnike predavanj in izpitov, zato jih spremljaj sproti. Pogosto je obisk predavanj in vaj obvezen za pristop k izpitu.

Uredi si svoj koledar in pravočasno načrtuj pripravo na izpite. Redna organizacija ti bo pomagala uskladiti študij z drugimi obveznostmi – na primer s študentskim delom.

Ljubljana, Slovenia - June 10, 2018: The University of Ljubljana, the oldest university in Slovenia. With over 63000 undergraduate and graduate students it"u2019s one of the largest universities in Europe.
Foto: Pablo_1960 iz iStock

Študentsko delo

Prek študentskega servisa lahko delaš občasna dela in tako zaslužiš dodaten denar. Za delo potrebuješ napotnico in moraš biti vpisan v redni ali izredni študij. Plačilo je zakonsko določeno – pozorno spremljaj, da prejmeš pravi znesek.

Delo ti pomaga pridobiti izkušnje, izboljšati komunikacijske veščine in se naučiti upravljanja s časom. Če pride do težav, kot je zamuda pri plačilu, se lahko obrneš na študentski servis, ki ti pomaga urediti nesporazume. Če nameravaš veliko delati, se pozanimaj tudi glede plačila dohodnine.

Koliko znaša študentska postavka v letu 2025.

Portrait of young smiling female waitress in an apron holding clipboard in hands, standing in front of counter in coffee shop. Food service occupation, part time job for students, staff, work concept
Foto: Valeriy_G iz iStock

Študentski boni

Študentski boni so subvencija za prehrano, ki ti omogoča cenejše obroke v določenih lokalih in restavracijah. Vsak dan lahko koristiš dva bona, med njima pa morajo miniti štiri ure. Subvencija krije večji del obroka – ti doplačaš maksimalno 4,90 EUR.

Bone uporabiš prek mobilne aplikacije ali s klicem na telefonsko številko 1808. Na začetku leta jih pridobiš in aktiviraš pri študentski organizaciji. To je ena najbolj priljubljenih študentskih ugodnosti, saj ti omogoča topel obrok po dostopni ceni.

High angle of crop anonymous female in casual clothes sitting on wooden bench and eating delicious takeaway asian noodles with vegetables and chicken on street during break
Foto: Franci Leoncio iz iStock
Jan Nebec

Novinar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.