
Po odločitvi ameriške vlade, ki je onemogočila vpis tujim študentom na Harvard, prihajajo številni odzivi z vsega sveta. Med njimi je tudi slovenski študent Miha Okorn, ki je zaključil prvi letnik na prestižni univerzi.
V pogovoru za RTV je povedal: »Verjamem, da Harvard aktivno razmišlja o pravilnem odzivu in da nas bodo kmalu obvestili o trenutnem dogajanju.«
Trumpov ukrep tako in drugače vpliva na vpis tujih študentov
O ukrepu, ki ga je uvedel predsednik Trump, je 19-letnik dodal: »Za zdaj nam Harvard ni poslal še nobenega uradnega obvestila, sem pa za dogajanje izvedel nekaj ur po odločitvi ameriškega ministrstva za domovinsko varnost. Prebral sem sporočilo ministrstva in nekaj odzivov ameriških medijev, čakam pa še na uradno stališče vlade in naše univerze.«
Po zaključku študijskih obveznosti se je vrnil na počitnice, a zdaj ni jasno, ali se bo jeseni lahko vrnil v ZDA.
»Mislim, da je trenutno še prezgodaj za impulzivne odločitve. Najprej želim počakati, da ameriška vlada in univerza podata uradno izjavo in smernice za mednarodne študente. Treba je vedeti tudi, da je ameriško sodišče takoj podalo začasno sodno odredbo o ustavitvi izvajanja odloka, tako da se lahko zgodi, da je sedanja panika morda neupravičena. Če pa bo vlada dejansko vztrajala pri svoji neutemeljeni in bizarni zahtevi, bi to pomenilo ne samo napada na Harvard, temveč napad na celotno ameriško znanost, izobraževalni sistem in demokracijo. V tem primeru si kljub svetovni prepoznavnosti ameriških univerz izobraževanja ne bi želel nadaljevati tam, temveč bi se vrnil v Evropo. Rok za prepis je letos na žalost že minil, tako da bi moral v tem primeru verjetno počakati do prihodnjega leta. Vendarle upam, da se to ne bo zgodilo in da se septembra lahko vrnem na Harvard.«
Okorn je pojasnil, da si še ni uradno izbral študijske smeri, a ga v nadaljevanju zanimajo področja fizike, matematike in morda astronomije.
Po podatkih s spletne strani Harvarda letos kar 27,2 % študentov prihaja iz tujine – skoraj 7000 posameznikov.
»Drži, mednarodni študenti predstavljamo ključen del univerze. Z raznovrstnimi stališči in širokim znanjem, ki ga prinašamo z vseh koncev sveta, bogatimo razvoj ameriške znanosti, nacionalne varnosti in napredka vsega človeštva. Res je absurdno in strah vzbujajoče, da vse nadarjene mednarodne študente enačijo z antisemiti in teroristi. Upam, da univerza in vlada v prihodnjih mesecih najdeta skupno pot, ki bo rešila določene težave na Harvardu in ne bo ogrožala izobraževanja mednarodnih študentov zaradi političnih nesoglasij,« je povedal v pogovoru.
Odnosi so napeti, a upanje za umiritev razmer ostaja
Odnosi med ameriško vlado in univerzami, tudi Harvardsko, so bili že nekaj mesecev precej napeti. Kot pravi Okorn, se je sam večinoma posvečal študiju in dodatnim obveznostim, ne pa političnemu dogajanju.
»Nedvomno pa je bilo na kampusu zaznati strah in zmedo, predvsem med mednarodnimi študenti. Lepo je bilo videti, da nas je podprlo veliko ameriških kolegov, ki so lahko obsodili določene vladne poteze brez strahu pred odvzemom vizuma. Pohvalil bi tudi predsednika univerze Alana Garberja, ki se je zavzel za mednarodne študente in branil ustavne pravice univerze, ne da bi popustil političnim pritiskom. Navkljub trenutni paniki in pesimizmu menim, da se lahko nesoglasja rešijo z zrelim dialogom med administracijo in univerzo.«
Univerza je študente v zadnjih mesecih redno obveščala, pravi Okorn, »vendarle pa se največ o dogajanju izve iz medijev, kar med študenti po nepotrebnem ustvarja paniko in zmedo. Trenutno je najpametneje počakati nekaj dni, da se slika izkristalizira. Čeprav sem zgrožen ob trenutnem razvoju dogodkov in priznam, da so številni črnogledi scenariji povsem mogoči, vendarle verjamem, da bo vlada sčasoma ubrala zmernejše tone in da se vsi mednarodni študenti jeseni brez težav vrnemo na univerzo.«
Urednik portala Student.si