Fantastična novica za študente. Z začetkom študijskega leta 2025/2026 se bodo subvencije za študentsko bivanje v Sloveniji občutno povečale.
Subvencija za javne študentske domove bo zrasla za 40 odstotkov – s sedanjih 27,8 evra na posteljo na 38,92 evra.
Povišanje bo doletelo tudi subvencije za bivanje pri zasebnikih in v zasebnih študentskih domovih, ki se bodo dvignile s 32 evrov na 100,64 evra na študenta oziroma študentko.
Razpis za subvencionirano bivanje študentk in študentov višješolskega ter visokošolskega izobraževanja za prihajajoče študijsko leto bo objavljen konec maja. Subvencije predstavljajo pomembno finančno pomoč, ki znižuje stroške bivanja in omogoča večjo dostopnost študija.
Opozorila študentov in domov so bila uslišana
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije se je za povišanje subvencij odločilo po opozorilih javnih študentskih domov o nujnosti dviga najemnin zaradi naraščajočih stroškov.
Minister dr. Igor Papič je ob tem poudaril: »Vsekakor nismo želeli, da bi breme dviga stanarin padlo na ramena študentk in študentov. Študentske domove smo najprej pozvali, da nam pošljejo konkretne utemeljitve, zakaj morajo dvigniti stanarine, da smo preverili upravičenost povišanja stroškov. Nato smo se dogovorili za dvig subvencije za 40 odstotkov, se pravi namesto dosedanjih slabih 28 evrov na posteljo bo subvencija znašala skoraj 39 evrov.«
Dodal je, da je »s tem poskrbljeno, da študentke in študenti ne bodo občutili podražitve.«
Odločitev pozdravlja tudi ŠOS
Pozitivno odzivnost na spremembe je izrazila tudi Študentska organizacija Slovenije (ŠOS), ki je že dalj časa opozarjala na nesorazmerje med subvencijami in naraščajočimi stroški bivanja.
Predsednik ŠOS Luka Mihalič je ob tem dejal: »V minulem obdobju smo bili v stikih tako s študentskimi domovi po državi kot pristojnim ministrstvom za visoko šolstvo. Dosedanja višina subvencije ni več omogočala prostora za iskanje rezerv znotraj proračunov študentskih domov, ker pa se subvencija ne usklajuje redno kot drugi socialni transferi, ne more slediti vse višjim stroškom; ob tem pa nismo želeli, da višje stroške v celoti nosimo študenti in študentke. Zato nas veseli, da tokratnega dviga stanarin ne bomo občutili študentke in študenti, kot se je to v preteklosti najpogosteje zgodilo. Veseli me, da smo že drugič v tem letu s pristojnim ministrom za visoko šolstvo našli rešitev za blaženje pereče problematike bivanja študentk in študentov.«
V Sloveniji trije javni študentski domovi – v Ljubljani, Mariboru in Kopru – skupno nudijo skoraj 10.000 študentskih postelj. Kljub novim kapacitetam te še vedno ne zadostujejo potrebam, zato številni študenti iščejo bivališče pri zasebnikih ali v zasebnih študentskih domovih. Tudi za ta tip bivanja je predvideno subvencioniranje, če ima zasebni ponudnik ustrezno pogodbo.
Z novim študijskim letom bo ta subvencija izenačena z dodatkom za bivanje, ki ga prejmejo prejemniki državnih ali Zoisovih štipendij.

Minister: Najhitrejša rešitev pomanjkanja postelj je subvencionirano bivanje pri zasebnikih
Minister Papič ob tem izpostavlja: »Čeprav smo že povečali število postelj v javnih študentskih domovih in imamo v načrtu gradnje novih domov, pa je najhitrejša rešitev za pomanjkanje študentskih postelj subvencionirano bivanje pri zasebnikih, vendar število pogodb za takšno bivanje iz leta v leto upada. Eden glavnih razlogov je razkorak med dosedanjo višino subvencije za bivanje pri zasebnikih in višino dodatka k državni oz. Zoisovi štipendiji za bivanje izven kraja stalnega prebivališča. Dodatek k štipendiji je trikrat višji kot subvencija za bivanje pri zasebnikih. Mnogi študentke in študenti vložijo tako vlogo za subvencionirano bivanje pri zasebnikih kot tudi vlogo za štipendijo. Če dobijo štipendijo in s tem dodatek za bivanje, sprejmejo slednje, vloga za subvencijo pa propade. Zato bo z novim študijskim letom subvencija izenačena z dodatkom k štipendiji.«
Z zvišanjem subvencij želi država ublažiti pritiske naraščajočih stroškov bivanja ter izboljšati dostopnost do kakovostnega študentskega nastanitvenega prostora – tako v javnih kot zasebnih oblikah.
Urednik portala Student.si