
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je objavilo javni razpis Problemsko učenje študentov v delovno okolje: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024–2027 (PUŠ v delovno okolje 2024–2027). Za drugo odpiranje razpisa, ki se bo izvajalo v študijskem letu 2025/2026, je namenjenih 6,14 milijona evrov.
Vključevanje študentov v projektne aktivnosti
Namen razpisa je spodbuditi vključevanje študentov v projektno delo, kjer lahko pridobijo tako splošne kot poklicno usmerjene kompetence, s ciljem lažjega prehoda na trg dela.
Visokošolski zavodi lahko v okviru razpisa pridobijo financiranje za izvedbo projektov, ki študentom omogočajo:
- pridobivanje praktičnih izkušenj, znanj in kompetenc študentov v delovnem okolju v času študija in
- spodbujanje krepitve sodelovanja in povezovanja ter prenosa znanja med visokošolskim sistemom in med delovnim okoljem (gospodarstvo ter negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem in regionalnem okolju).
S tem se mladim ustvarja priložnosti za razvoj podjetnosti, inovativnosti, ustvarjalnega in kritičnega mišljenja ter drugih kompetenc, ki prispevajo k boljši zaposljivosti po končanem študiju.
Študenti se bodo v okviru projektov, v katere bodo vključeni pod vodstvom najmanj enega pedagoškega mentorja in najmanj enega delovnega mentorja iz delovnega okolja (gospodarstva ter negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem in regionalnem okolju) seznanili z izzivi in proučevali problematiko v delovnem okolju, pri čemer mora biti pri vsebini projektov poudarek na prednostnih področjih Slovenske strategije pametne specializacije (S5), ki vključuje različna področja, ki so za razvoj ter za nadaljnji napredek v družbi oziroma za družbo ključnega pomena.
Razpis odgovarja tudi na širše izzive visokega šolstva, kot so:
- sistemsko uvajanje prenosa znanja med visokošolskimi zavodi in delovnim okoljem,
- večja fleksibilnost in prilagajanje študijskih programov potrebam trga dela ter
- vzpostavitev dolgoročnega sodelovanja med visokošolskimi zavodi in delovnim okoljem.
Za drugo odpiranje razpisa PUŠ v delovno okolje je na voljo 6,14 milijona evrov, medtem ko celotna vrednost vseh treh odpiranj v obdobju treh študijskih let znaša 15,2 milijona evrov.
Rok za oddajo vlog je najkasneje do 15. 9. 2025 do 10. ure.
Vse informacije na tej povezavi.
Urednik portala Student.si