Ko se srečata jezik in matematika ali le številke, zaporedja in podobno, ugotovimo, da vsi ne razumemo vseh besed enako. Kot tisto vprašanje, ali je moja rdeča tvoja rdeča, se izkaže, da tudi besedica »med« in par »od-do« nimajo za vse enakega pomena.
Besedila dojemamo različno glede na kontekst, v katerem so dana. Hkrati jih interpretiramo v skladu s pričakovanji in prejšnjimi izkušnjami. To lahko privede do duhovitih situacij, morda nelagodja, ali pa celo do nesreče. O zadnjem raje ne razmišljajmo. V tem članku bo najbolj boleča stvar spomin na ure matematike.
Čisto resni problemi
Sedimo v razredu, ura je 8.00. Učiteljičine pete se slišijo na linoleju, ko se preriva med mizami in razdeljuje kontrolne naloge. Ker smo šele 3. razred, se zadnje, najtežje vprašanje glasi: »Zapiši števila med 26 in 32.«
V sosednji učilnici je paralelka dobila enako vprašanje, le da piše »števila od 26 do 32«.
Naslednji dan dobimo popravljene teste in polovica razreda je pri zadnji nalogi dobila 2 točki manj, ker smo pozabili na števili 26 in 32. Morali bi pač vedeti, da naloga v resnici zahteva tisto med njima in tudi mejni vrednosti. Več sreče prihodnjič.
Kar naenkrat pa se učimo o vrstah. Zdaj naštevanje števil med členoma a14 in a19 več ne vsebuje njiju samih.

Leta pozneje na faksu beremo brošuro, kdaj deluje referat. Piše: »med ponedeljkom in petkom od 11 do 14, sobota in nedelja, zaprt.« Zdaj že vemo, da to ne pomeni, da referat deluje le v torek, sredo in četrtek.
Potem pa smo povabljeni na zabavo in gostiteljica je še v pižami, ko pridemo ob predvidenih 17.00, kot je pisalo na vabilu: »Pridite med 17.00 in 18.00.«
Čudno, čudno.
Rešitev
Zgornji primeri so seveda reductio ad absurdum, pretiravanje, situacije, ki bi jih pripisali le Sheldonu Cooperju. A težava ostaja, »med« in »od-do« sta skoraj sopomenki, pa vendar nas marsikdaj zmede tisti košček, ki je mejna vrednost. Zanesti se moramo na kontekst, intuicijo, prejšnje izkušnje.
To pa ne deluje povsod. Posebej v uradnih dokumentih se je razvila navada, da se paru besed »od-do« doda še besedo »vključno«. Tako šefu nedvoumno povemo, da se med našim dopustom od vključno 25. decembra do vključno 3. januarja ne bomo oglašali na telefon.
Kaj torej s predlogom med?
Predlog »med« je nekoliko neprimeren za abstraktno rabo v šolskih nalogah in urnikih. Uporabimo ga raje za prostorske opise ali takrat ko resnično mislimo na »vmesnost«.
Razlika od mene do njega in med njim in mano je v uporabi Amebis Besane. Slovenska spletna lektorica ti bo označila napake v besedilu in jih popravila. V posebnem zavihku ti bo pomagala s pregibanjem besed. Spletna verzija je brezplačna in pomaga tisočem po Sloveniji. Za resnejše pisce pa obstaja tudi plačljiva verzija, ki zmore vse in še več, namestimo pa jo na računalnik. Piši bolje, uporabi Amebis Besano.