
Netflix je te dni predstavil napovednik za prihajajoči dokumentarec Titan: The OceanGate Disaster, ki se ukvarja z eno najbolj bizarnih in tragičnih epizod bogataškega turizma zadnjih let – potopom podmornice Titan, namenjene elitnemu pogledu na razbitino Titanika. Ironično, končala je enako kot ladja, ki so si jo potniki želeli ogledati: na dnu oceana.
Startup s kontrolerjem iz GameStopa
V dokumentarcu, ki bo 11. junija pristal na Netflixu, se režiser Mark Monroe poglobi v ozadje katastrofe, ki je 2023 pretresla svet. Ustvarjalci ne ovinkarijo: krivda leži na ramenih Stocktona Rusha, izvršnega direktorja podjetja OceanGate, ki je s slepo vero v inovacije ignoriral vsa varnostna opozorila.
Rush je menil, da so tradicionalni varnostni standardi preteklost in da je pravi preboj v tem, da podmornico vodiš z igralnim kontrolerjem. In ne, to ni šala. Za upravljanje večmilijonske naprave na globini štirih kilometrov so uporabljali Logitechov brezžični kontroler, ki ga najdeš v katerem koli diskontu.
Omeniti velja tudi, da je bil eden od pilotov brez kakršnihkoli pomorskih kvalifikacij. Če je to prihodnost turizma, potem nas čaka še veliko Netflix originalov.
Kdo je bil na krovu?
Pet oseb je izgubilo življenje, med njimi tudi Rush sam. Ostali so: britanski milijarder Hamish Harding in pakistanski poslovnež Shahzada Dawood s sinom. Dokumentarec osvetljuje njihova ozadja, a brez senzacionalizma – kar je osvežujoče. Namesto tega se osredotoča na širši kontekst: na kulturo tehno-mesijanstva, kjer so bogati prepričani, da z dovolj denarja in arogance lahko premagajo zakone fizike.
Zgodba o tem, kako ne poslušati znanosti
Nekdanji tehnični direktor OceanGatea je že leta 2018 opozoril na nevarnosti ogljikovega trupa podmornice. Podjetje ga je zato odpustilo. Ni razmišljal dovolj disruptivno, bi verjetno rekel Rush. Dokumentarec te napake secira hladno in podrobno, z arhivskimi posnetki, intervjuji z inženirji in celo zvočnimi zapisi iz časa odprave.
Netflixova etika: premalo časa, preveč dramatike?
A čeprav je dokumentarec tehnično dovršen, se mnogi sprašujejo, ali ni Netflix s tem šel predaleč in prehitro. Tragedija je stara komaj dve leti, svojci še žalujejo, a mi že dobivamo napovednike z dramatično glasbo in počasnimi posnetki implozije. Je to dokumentiranje zgodovine ali obračanje denarja? Linija je tanka.
Ko denar potopi razum
Titan: The OceanGate Disaster bo gotovo pritegnil množice. Ne le zaradi škandalozne vsebine, temveč ker zgodba zadeva osnovno človeško vprašanje: kaj se zgodi, ko ego postane potopljiv? Netflix nas z novo podmorsko epopejo ne pelje le v globine oceana, ampak tudi v globine človeške neumnosti.
Novinar