Pomlad v Sloveniji ni le čas prebujanja narave, temveč tudi obdobje, ko se glasbena scena razživi z vrsto izjemnih koncertov. Od velikih festivalov do intimnih nastopov letošnja pomlad ponuja pester izbor dogodkov za vse glasbene okuse. Predstavljamo vam nekaj najbolj pričakovanih koncertov, ki bodo zaznamovali pomlad in začetek poletja 2025.
Škisova tržnica
- Kdaj: 8. maj
- Kje: Kardeljeva ploščad, Ljubljana
Alo!Stari
Magnifico
Jet Black Diamonds
MRFY
Zmagovalca Škisolova De Vu in Cherry Flavoured!
Siegmund Freund
Redhedii
Rotormotor
Doublez
Zmagovalca elektro Škisolova Alioth in L.ILLØ!
Majske igre
- Kdaj: Celoten maj
- Kje: Ljubljana
Prihaja najlepši študentski mesec in z njim … Majske igre 2025! Dogajanje se bo začelo v študentskem naselju v Rožni dolini, 6. maja, nato pa se bomo zabavali še v Mestnem logu, 13. maja. Nadaljevali bomo 21. maja s pohodom na en in edini Rožnik. Pot je sicer dolga, ampak vsekakor se splača! Na jasi na Rožniku nas namreč vedno pričaka odlična rock glasba. Majske igre bomo zaključili 27. maja na Zaključku Majskih iger 2025, ki bo, kot vedno, potekal med študentskimi domovi na Kardeljevi ploščadi. Ne pozabite se udeležiti tudi športnih in kulturnih dogodkov, ki bodo potekali v okolici študentskih naselij.
Nastopajoči na Otvoritvi Majskih iger 2025:
- Tabu
- Slon in Sadež
- Tambura team
- 2Brothers & the others
- Gammas
Vstop je prost, se vidimo!
1na1: Hamo in Tokac
- Kdaj: 16. maj
- Kje: SiTi Teater, Ljubljana
Na oder SiTi Teatra se pod zastavo 1na1 vračata Tomislav Jovanović – Tokac, frontman skupine Dan D in Matevž Šalehar – Hamo, vodja zasedbe Hamo & Tribute 2 Love. Izjemna vokalista z mnogimi uspešnicami in izvirnim smislom za humor vedno poskrbita za nepozaben glasbeni večer in ne dvomimo, da bo tudi tokrat tako.
Leopold I.
- Kdaj: 21. maj
- Kje: Kino Šiška, Ljubljana
Radgonski reper Leopold I. s spremljevalno zasedbo Drügi prvič samostojno prihajajo v Kino Šiška, kjer bodo predpremierno predstavili muziko s prihajajočega albuma Dober den, koncert pa bodo popestrili tudi številni glasbeni in raperski kolegi.
Leopold I., »duhoviti radgonski jezičnež, ki v besedilih portretira malega človeka, odstira zavese urejenih podeželskih hiš s fluorescentnimi fasadami in na videz popolnim družinam kuka v krožnik po nedeljski maši« (Val 202), se je slovenski glasbeni sceni predstavil leta 2020 z udarnim komadom »Nesen«. V sodelovanju s producentom Vidom Turico je nato nanizal več singlov, zbranih na albumu Dobro jütro. Izid plošče je pospremil z brezskrbno poskočnico “Kinderšpil”, ki je dosegla velik odziv širše javnosti. Ob podpori novonastalega benda Drügi je Leopold I. nadaljeval z izdajanjem komadov in se s priredbo »Tista zakartana ura« predstavil tudi na Izštekanih 10 – Poklonu Vladu Kreslinu, kjer je Leopold I. navdušil s svojim pripovedništvom.
Reperjeve skladbe ostajajo žanrsko raznolike, poigrava se s številnimi slogi in temami, ki nihajo od osebno izpovednih prek zabavnih vse do družbenokritičnih, pogosto pa vsebujejo tudi politična sporočila. Letos prihaja njegov drugi album Dober den, ki nam ga bo predstavil na pestrem večeru v Šiški, obarvanim s pomurskim melosom. Seveda pa ne bodo manjkali komadi, s katerimi je Leopold I. tlakoval svojo glasbeno pot od hrupnih radgonskih kleti do odrov po vsej Sloveniji.
Yoko Nono
- Kdaj: 24. maj
- Kje: Kino Šiška, Ljubljana
Ljubljanska zasedba Yoko Nono je v zadnjem letu postala eno najvznemirljivejših imen na slovenski glasbeni sceni. S suvereno rock & roll držo, iskrenimi besedili in nalezljivo energijo so dobesedno preplavili radijske valove (s singli “Kim”, “Se ti zdi” in “Tvoj Kreten”), prepotovali oder za odrom po vsej Sloveniji in osvojili srce slehernega ljubitelja prave, neolepšane glasbe.
24. maja se bodo predstavili z debitantskim albumom Če te vprašajo, ki z brutalno iskrenostjo secira odnose in dopušča, da se izreče tisto, kar pogosto ostane zamolčano. Kot smo od Yoko Nono že vajeni, tudi prihajajoča plošča ne dopušča ravnodušja: hkrati nežno boža in brez milosti udari tja, kjer najbolj zaboli – vendar točno takrat, ko to najbolj potrebujemo.
Ob tem, da so v zadnjem letu dosegli bliskovit vzpon, člani zasedbe ostajajo z nogami trdno na tleh, kjer rock & roll resnično diha in kjer domujejo zgodbe, ki jih piše življenje. Na koncertu se jim bodo pridružili tudi glasbeni gostje (njihova imena razkrijemo kmalu!), kar obeta nepozaben večer poln presenečenj, čustvenih vrhuncev in rokenrola, kakršnega pri nas že dolgo nismo slišali. Ne zamudite priložnosti, da med prvimi slišite Če te vprašajo v živo in se prepričate, zakaj so Yoko Nono trenutno eden najbolj vročih bendov pri nas!
Lampiončki 2025
- Kdaj: 22. maj
- Kje: Študentsko naselje Gosposvetska, Maribor
EnDvaSvetova 2025
- Kdaj: 3. junij
- Kje: Kino Šiška, Ljubljana
Dobrodelni koncert En dva svetova je hkrati glasbeno-plesno-cirkuški dogodek in humanitarna akcija zbiranja denarja za žrtve genocida v Palestini. Je združenje vseh, ki odločno obsojamo grozovito vojno nasilje, ki se že 18 mesecev odvija nad Palestinkami in Palestinci v Gazi in na Zahodnem bregu. Dogodek združuje glasbenike, plesalce, umetnike in vse, ki si želimo izkazati podporo in solidarnost s Palestinci in Palestinkami ter z dejanji aktivno pomagati.
FestiVal 202
- Kdaj: 6. junij
- Kje: Križanke, Ljubljana
Festival Lent 2025
- Kdaj: od 20. do 28. junij
- Kje: Maribor
Znameniti mariborski Festival Lent, največji poletni festival na prostem v Sloveniji in eden najstarejših v Evropi, že več kot 30 let prinaša v mesto poletje. Največji multikulturni in multi-žanrski poletni festival v tem delu Evrope je intenzivno doživetje kulture in druženja, gostoljubja in kulinarike, vrhunskih ustvarjalcev in zabave. Festivalski dnevi in noči poskrbijo, da celo mesto postane oder in vabi, da se zlijete z vzdušjem.
Doživite Festival Lent 2025 – od 20. do 28. junija v Mariboru! Prihajajo Josipa Lisac, skupina Elemental, Luka Šulić in mnogi drugi!
Novinar