
V sodobnem popu se pojavlja vse več pesmi, v katerih mlade pevke izražajo razočaranje nad moškimi, ki so po njihovem mnenju čustveno nezreli ali preprosto leni.
Zakaj tako seksi, če si tako neumen?
Sabrina Carpenter v uspešnici Manchild ironično sprašuje: »Zakaj si tako seksi, če si tako neumen?« Podobno tudi druge pevke – Chappell Roan, Perrie in Dua Lipa – kritizirajo moške, ki ne znajo plesati, ne kažejo zanimanja ali pa potrebujejo »učno uro«, kako ravnati v zvezi.
Ta trend po mnenju analitikov odraža premik v pisanju besedil – od splošnih tem k osebni in izpovedni liriki. Ženske izvajalke danes odkrito govorijo o slabih izkušnjah, kar je nekoč orala že Joni Mitchell, pozneje pa Beyoncé in Taylor Swift.
V ozadju teh pesmi pa je širši družbeni kontekst: ženske v razvitem svetu so bolj izobražene in finančno neodvisne, zato postajajo izbirčnejše.
Študija Pew Research kaže, da je v ZDA danes kar 35 % žensk med 25. in 54. letom samskih, torej bistveno več kot jih je bilo leta 1990.
Ker številne ne želijo »partnerja pod svojim nivojem«, se soočajo s »pomanjkanjem izbire«, kot pravi Carpenter.
Na drugi strani moški v glasbi odgovarjajo po svoje – na primer country zvezdnik Morgan Wallen, ki v pesmi I’m the Problem cinično poje: »Če sem res tako grozen, zakaj si ostala tako dolgo?«
Novinar