Mestna fontana stala 700 tisočakov, na Kitajskem jo dobite za tri

Vodna skulptura pri Nami Foto: Jan Nebec
Vodna skulptura pri Nami Foto: Jan Nebec

Mestna občina Ljubljana je spomladi 2025 končno uresničila dolgoletni načrt: na križišču Slovenske in Tomšičeve ceste je zažuborela nova mestna fontana. A čeprav gre za estetsko popestritev središča mesta, so mnoge zmotili stroški postavitve – skoraj 700 tisoč evrov javnega denarja. Še bolj presenetljivo pa je to, da se je zelo podobna skulptura zdaj pojavila na spletni strani Alibabe – za le 3.000 evrov.

Ali smo preplačali?

Vrednost projekta, ki ga je izvedlo podjetje KPL, znaša natanko 693.994 evrov. Cena se je med načrtovanjem večkrat zvišala, vendar so jo v MOL utemeljevali s kompleksnostjo projekta. Fontano so zasnovali arhitekti Primož Boršič, Mojca Kocbek Vimos, Jan Filipc in slikar Sašo Vrabič, idejna rešitev pa je bila sprva celo v zlati barvi – v končni izvedbi pa je iz nerjavečega jekla.

Toda po spletu je zakrožila povezava na spletno trgovino Alibaba, kjer zelo podobno fontano prodajajo za dobrih 3.000 evrov. Minimalno naročilo sta sicer dva kosa, barva je zlata, a oblika in materiali so po opisu zelo podobni ljubljanski različici.

Občina: komentarja ne bo

Na MOL se na to primerjavo niso želeli odzvati. Zapisali so le: »Ponudb spletnih trgovin ne bomo komentirali. Očitno je skulptura tako zanimiva, da se je nekdo odločil za ta korak.«

Toda dvom ostaja – kako lahko podobna umetniška fontana na drugi strani sveta stane 230-krat manj?

Ali je primerjava sploh smiselna?

Treba je opozoriti, da so dimenzije na spletni strani okvirne in da gre za izdelek po meri, kar pomeni, da se končna cena lahko razlikuje. Ko so novinarji stopili v stik s prodajalcem iz province Hebei, je ta pojasnil, da izdelka v resnici ne izdelujejo sami, temveč da so le posredniki.

Skratka: ne gre nujno za identično skulpturo, a vprašanje o (ne)smotrni porabi javnega denarja je znova na mizi.

Kaj pa zdaj?

Fontana bo v Ljubljani obratovala le sezonsko, voda ni pitna niti hlajena, tudi vroča pločevina v poletnih mesecih ni najbolj vabljiva. A morda vseeno koga mika, da bi si jo omislil še doma – če že ne iz Slovenije, pa s Kitajske.

Jan Nebec

Novinar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.