V tej drogeriji se obetajo velike spremembe, bodo Slovencem všeč?

Man with disability and his service dog shopping in market store using electric wheelchair
Foto: 24K-Production iz iStock

Veriga drogerij Müller je napovedala uvedbo samopostrežnih blagajn v svojih poslovalnicah po Evropi, vključno s Slovenijo. Začetek uvajanja je predviden za prihodnje leto, pri čemer bo nameščenih približno tisoč blagajn. Cilj te poteze je povečati učinkovitost in razbremeniti osebje.

Müller in druge drogerije stopajo v korak s časom

Veriga drogerij Müller načrtuje uvedbo približno 1.000 samopostrežnih blagajn v svojih poslovalnicah po Evropi, vključno s Slovenijo. Vendar bo uvedba pri nas sledila šele po testiranjih v drugih državah. Müller je podjetje z ogromnim številom poslovalnic, samo v Nemčiji jih imajo čez 600, zato želijo z novimi blagajnami zmanjšati količino dela zaposlenih. Tehnologijo nameravajo vzporedno uvesti v Nemčiji, Avstriji, Švici, Lihtenštajnu, Španiji, na Madžarskem, Hrvaškem ter v Sloveniji.

Podobno so tudi druge drogerije, kot sta DM in Rossmann, že začele z uvajanjem tovrstnih blagajn. DM jih uporablja od leta 2022, Rossmann pa načrtuje, da jih bo do leta 2027 uvedel v vse svoje poslovalnice. S tem postajajo samopostrežne blagajne standard tudi v segmentu drogerij. To je dober pokazatelj trendov, ki so v veljavi tudi pri nas.

Trgovci s prehrano kot pionirji na tem področju

Med prvimi, ki so uvedli samopostrežne blagajne v Sloveniji, je bil Mercator, že leta 2007. Kasneje so uvedli še storitev M Sken, ki kupcem omogoča skeniranje izdelkov z ročnim skenerjem ali prek mobilne aplikacije. Podoben pristop je ubrala tudi trgovska veriga Spar, ki je uvedla samopostrežne blagajne leta 2009.

Lidl in Tuš sta prav tako sledila trendu in postopoma uvajata avtomatizirane blagajne v svojih večjih poslovalnicah. Uporaba se izkazuje za praktično, zlasti ob manjših nakupih ali v času večjih nakupovalnih pritiskov. Po ocenah nekaterih trgovcev danes samopostrežne blagajne uporablja že do 50 % kupcev v določenih trgovinah.

Smiling Latin woman scanning groceries at a self-service checkout in a modern supermarket, enjoying the convenience and efficiency of automated shopping. Technology concept
Foto: Mariia Vitkovska iz iStock

Tehnologija z izzivi: Kraje in zlorabe

Čeprav samopostrežne blagajne prinašajo večje udobje in hitrejši potek nakupa, predstavljajo tudi večje tveganje za krajo. Ena izmed pogostih metod zlorabe je t. i. »trik z bananami«, kjer kupec dragi izdelek označi kot cenejšega. Po podatkih raziskav so tovrstne zlorabe med 15 in 30 odstotki pogostejše kot pri običajnih blagajnah.

Zaradi povečane stopnje tatvin so nekatere trgovine celo začasno zaprle samopostrežne blagajne. Med vidnejšimi primeri je trgovina Mercator v Murski Soboti, kjer naj bi zaradi množičnih tatvin hitre blagajne začasno umaknili. Kljub temu trgovci verjamejo, da je prihodnost v digitalizaciji in da bodo varnostne rešitve sčasoma odpravile večino teh težav.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.