Konvencija Na meji nevidnega (NMN), največje srečanje ljubiteljev fantazije, znanstvene fantastike in popkulture v Sloveniji, je letos prvič potekala kar dva dni!
V soboto, 24., in nedeljo, 25. maja je zabeležila rekorden obisk z več kot 5000 obiskovalcev. Na Gospodarskem razstavišču, se je predstavilo več kot 110 razstavljalcev, med njimi kar 38 umetnikov na priljubljeni Ulici umetnikov.
NMN 2025: Domišljija v Sloveniji raste in se razvija
»Rast dogodka dokazuje, da domišljija pri nas živi in diha. Naš cilj je ustvarjati prostor, kjer se lahko vsakdo izrazi, najde svojo skupnost in predvsem – preživi vikend, kot si ga želi,« je povedala Rebeka Žerovnik, organizatorka konvencije.
Letos se je NMN odvijal v povsem prenovljeni scenski podobi: razstavni prostori so spominjali na čarobni gozd z velikanskimi pisanimi gobami in prepletenimi viticami. Obiskovalci so lahko z nekaj domišljije stopili naravnost v svet fantazije – kot bi vstopili med knjižne vrstice.

Brian Muir kot osrednji gost konvencije
Program je letos zaobjemal kar pet vsebinskih dvoran z raznolikimi točkami, od predavanj, okroglih miz in kvizov, do predstavitev knjig in ustvarjalnih delavnic. Posebno pozornost je požel britanski kipar Brian Muir, znan po oblikovanju Darth Vaderjevega oklepa in čelade za originalno trilogijo Vojne zvezd. Pred polno dvorano je obiskovalce popeljal skozi svojo izjemno kariero, ki vključuje tudi sodelovanje pri franšizah Indiana Jones, James Bond in številnih drugih.

Med vrhunce programa je sodila okrogla miza o filmskih priredbah fantazijskih del, kjer so pisatelj in prevajalec, Boštjan Gorenc – Pižama, filmski kritik Igor Harb in literarna kritičarka ter urednica Veronika Šoster razpravljali o trendih adaptacij, vlogi pretočnih platform in vplivu fan skupnosti na sodobno produkcijo.
Nedeljski večer je zaznamoval Stendup kviz Geeksi, v režiji kolektiva KUD Kiks (Sašo Stare, Dino Kapetanović, Nejc Šmit, Matjaž Peklaj in Rok Bohinc), ki je s humorjem in fanovsko energijo povezoval občinstvo.
Pestro dogajanje je dopolnila tudi okrogla miza o Drag skupnosti, ki je v sodelovanju z društvom Štikla odprla pomembne pogovore o identiteti, izražanju in prostoru znotraj popkulture. Navdušilo je tudi predavanje o glasbi iz filmske trilogije Gospodar prstanov, ki je ponudilo vpogled v delo skladatelja Howarda Shora in zvočno gradnjo mitološkega sveta. Letošnja literarna scena pa je izstopala s predstavitvijo romana Južni Viking Domna Kodriča, ki so jo z živopisnimi nastopi pospremili vikinški bojevniki in rokodelci skupine Maistri Marpurgi.
Domen Kodrič: Južni Viking opisuje srednjeveški svet, kot so ga poznali ljudje tistega časa
Pravi spektakel se je odvijal tudi na cosplay prizorišču. V obeh dneh se je na cosplay catwalku predstavilo 260 kostumiranih udeležencev, nedelja pa je prinesla prvo otroško cosplay tekmovanje, polno domišljije in prikupnosti. Dvorano je dodatno razgibala tudi plesna delavnica z Deadpoolom.
Program nastaja v sodelovanju z ustvarjalci lokalne scene
»To je moj že peti NMN! Vsakič znova me navduši, kakšna močna skupnost ljubiteljev fantazije in znanstvene fantastike se tu zbere. Vedno je prisotno enkratno vzdušje,« je povedal Andrei Lenart, igralec in gost na konvenciji.
Kljub svoji rasti NMN ostaja v celoti organiziran s strani prostovoljk in prostovoljcev, letos jih je na dan pomagalo kar 56! Prav ta zagnanost in srčnost sta tisti, ki dogodek ohranjata pristen, topel in iskren, ter omogočata, da program nastaja v sodelovanju z ustvarjalci iz lokalne scene, ki prispevajo ideje, znanje in entuziazem.
Na meji nevidnega tako ostaja ključni dogodek slovenske popkulturne scene. Ponuja varen in vključujoč prostor za izražanje, povezovanje in ustvarjalnost – ter dokazuje, da ima domišljija v Sloveniji ne le prostor, temveč tudi prihodnost.
Vzpon slovenske fantazijske literature z Urško Bračko (INTERVJU)
Urednik portala Student.si