Splav in mrtvorod sta morda povezana s tem socialno-ekonomskim stanjem

Upset depressed young woman feeling tired bad down headache migraine sitting on couch, sad desperate ashamed female in trouble having problem, regret mistake abortion, crying alone at home
Foto: fizkes iz iStock

Objavljeno v European Society of Human Reproduction and Embryology.

Študija se je osredotočila na raziskavo »Understanding Society«, da bi odkrila, kaj so tiste stvari, ki jih lahko preprečujemo s pravočasnimi ukrepi. Raziskovalci so odkrili povezavo med izgubo službe nosečnice ali njenega partnerja in povečanim tveganjem za spontani splav ali mrtvorojenost.

Študija raziskuje možne dejavnike, ki prispevajo k splavu in mrtvorojenosti

Študija, ki je bila objavljena v Human Reproduction, eni vodilnih svetovnih revij o reproduktivni medicini, je odkrila podvojitev možnosti za spontani splav ali mrtvorojenost po izgubi službe.

Raziskovalci, ki jih vodi dr. Selin Köksal z Inštituta za družbene in ekonomske raziskave Univerze v Essexu v Združenem kraljestvu, poudarjajo, da njihove ugotovitve kažejo na povezavo med izgubo službe in povečano verjetnostjo splava ali mrtvorojenosti in da študija ne more dokazati, da izguba služba povzroči izgubo nosečnosti.

people, emotion, dramatic
Foto: 1388843 iz Pixabay

»Potrebno bi bilo opraviti nadaljnje raziskave, da bi razumeli, ali izguba službe dejansko povzroča povečano tveganje za izgubo nosečnosti,« je dejala. »Rada bi analiziral socialno-ekonomske dejavnike, ki vplivajo na izgubo nosečnosti, v kontekstu, kjer so podatki za celotno populacijo na voljo prek administrativnih evidenc. Ti podatki lahko pomagajo razjasniti, ali obstajajo trdne vzročne povezave med izgubo službe in izgubo nosečnosti ter ali obstajajo določene socialno-ekonomske skupine v populaciji, ki je še posebej ogrožena, kot so ekonomsko negotovi zaposleni.«

 

»Zmožnost preučevanja povezave med izgubo službe in izgubo nosečnosti med različnimi socialno-ekonomskimi skupinami bi nam lahko pomagala razumeti, kako natančno je izguba službe povezana z večjim tveganjem za spontani splav ali mrtvorojenost. Ali je to posledica ekonomskih težav ali izkušenj z nepričakovan dogodek ali je to posledica izgube družbenega statusa? To so vprašanja, na katera upam odgovoriti v prihodnosti.«

Študija temelji na raziskavi »Understanding Society«

Študija temelji na podatkih raziskave »Understanding Society« v 40.000 gospodinjstvih v Veliki Britaniji med letoma 2009 in 2022. Vključuje 8142 nosečnosti, za katere so obstajali popolni podatki o datumu spočetja in izidu nosečnosti.

girl, sad, portrait
Foto: vdnhieu iz Pixabay

Od teh nosečnosti jih je 11,6 % spontano splavilo (947), kar je morda podcenjeno, saj mnoge nosečnosti ne preživijo dlje od prvega meseca in izguba nosečnosti lahko ostane neopažena. Bilo je 38 mrtvorojenih otrok, kar predstavlja 0,5 % spočetij, kar je v skladu z uradno statistiko Združenega kraljestva za mrtvorojenost.

 

Od 136 žensk, ki jih je prizadela lastna ali partnerjeva izguba službe, jih je 32 (23,5 %) spontano splavilo, ena (0,7 %) pa je rodila mrtvorojenega. Med 8006 ženskami, ki jih lastna ali partnerjeva izguba službe ni prizadela, jih je 915 (10,4 %) spontano splavilo in 37 (0,5 %) rodilo mrtvorojenih.

Razlogov za spontani splav je veliko

Soavtor prispevka, dr. Alessandro Di Nallo iz Dondena centra za raziskave družbene dinamike in javne politike na Univerzi Bocconi v Milanu, je dejal: »Razlogi za te povezave so lahko povezani s stresom, zmanjšanim dostopom do predporodnega zdravljenja nege ali sprememb življenjskega sloga.«

»Moje prejšnje raziskave kažejo, da izguba službe zmanjša verjetnost, da bi imeli otroke. To je morda zato, ker ljudje odlagajo svoje načrte za otroke v razmerah ekonomske negotovosti, lahko pa tudi zaradi drugih razlogov. Stres povzroči fiziološki odziv, ki sprošča hormoni, za katere je znano, da povečujejo tveganje za spontani splav ali prezgodnji porod. Zmanjšanje dohodka po izgubi službe bi lahko omejilo dostop in skladnost s predporodno oskrbo, tako da se tvegane nosečnosti odkrijejo pozno ali pa niso odkrite. Poleg tega čustveno nelagodje ob izgubi službe lahko spodbudi nezdravo vedenje, kot je uživanje alkohola, kajenje ali nezdrava prehrana.«

Dr. Köksal je dejala: »Naše ugotovitve so pomembne, saj odkrivamo potencialni socialno-ekonomski dejavnik, torej dejavnik, ki ga je mogoče preprečiti, za prekinitev nosečnosti in ga je mogoče obravnavati z učinkovitim oblikovanjem politik.«

adult, annoyed, blur
Foto: Pexels iz Pixabay

Najbolj pomembno je ozaveščanje

»Pomembno je dvigniti ozaveščenost o zakonskih pravicah in zaščiti žensk na delovnem mestu med nosečnostjo, da se lahko ženske počutijo varnejše in imajo več možnosti, da svojo nosečnost sporočijo svojemu delodajalcu. Poleg tega ima lahko stres med nosečnostjo negativne učinke tako na mater kot na plod. Zagotavljanje psihološke podpore med nosečnostjo preko javnega zdravstvenega sistema je torej pomembno ne glede na delovni status ženske in partnerja.«

»V Združenem kraljestvu je nosečnost obdobje, ki ga dokaj dobro ščiti zakonodaja o trgu dela. Vendar pa ni zaščite pred izgubo zaposlitve za partnerje nosečnic, ki so odpuščene brez obvestila. Oblikovalci politik bi lahko na primer razmislili o razširitvi zaščite zaposlitve na delavk, katerih partnerke so noseče, saj naši rezultati kažejo, da je stabilnost zaposlitve partnerja za potek nosečnosti enako pomembna kot stabilnost zaposlitve ženske. Poleg tega je smiselno povečati ekonomsko podporo posameznikom – in njihovim partnerjem –, ki izgubijo zaposlitev, ker se je pokazalo, da je pomanjkanje ekonomske podpore eden glavnih vzrokov za stres in osebno stisko, kar lahko sčasoma poveča tveganje za izgubo nosečnosti.«

woman, face, bullying
Foto: geralt iz Pixabay

Študija ima omejitve

Omejitve študije vključujejo dejstvo, da so o nosečnosti in izgubi službe poročali sami in nanje lahko vplivata odpoklic in pristranskost glede tega, kar je družbeno zaželeno; drugi dejavniki so prav tako lahko povezani z izgubo službe in izgubo nosečnosti; in nazadnje raziskovalci ne vedo, ali ugotovitve držijo za različne socialno-ekonomske skupine.

»Socialna država Združenega kraljestva se osredotoča na boj proti revščini in nadomestila za brezposelnost so manj velikodušna kot v preostali Evropi – v povprečju le 34 % plače zadnje zaposlitve za šest mesecev. Zato bi bilo zanimivo videti, ali bi sistemi socialnega varstva boljši pri zmanjševanju psihosocialnih stisk ob izgubi službe,« je zaključil dr. Köksal.

There is only one way. Portrait of pregnant woman thinking about abortion. Man is standing behind her and touching her shoulder
Foto: YakobchukOlena iz iStock

 

VIRScienceDaily
Prejšnji članekZakaj open world igrice izumirajo?
Naslednji članekNova raziskava razkrila, kaj pomaga preprečiti depresijo

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.