V mrzlih dneh si privoščite sproščujočo kopel

Ko zunaj piha veter in dežuje (in kmalu bo še sneg) in se počutimo utrujene in pod pritiskom, si lahko pomagamo na različne načine. Eden od teh je tudi topla, prijetna, dišeča kopel.
Kopeli so dobra metoda za sproščanje telesa in odganjanje stresa. Poleg tega pa, ravno zaradi sproščujočega učinka, pomagajo pri nespečnosti. Marsikdo si ni pripravljen za kopel vzeti časa, saj stereotipno velja, da kopeli  vzamejo veliko časa. Ni res, za preprosto domačo kopel ne boste potrebovali več kot pol ure. Po njej se boste počutili toliko bolje, da vam naslednjič te pol ure ne bo žal.

Medena kopel za mehko kožo
Medene kopeli slovijo po tem, da nahranijo kožo in jo naredijo še posebej mehko in lepo. Preprosto medeno kopel si pripravite tako, da v skodelici vroče vode zmešate 2 jedilni žlici medu in dodate dve kapljici naravnega eteričnega olja sivke. Namesto sivke lahko uporabite tudi olje jasmina, ki ga pa, ločeno od mešanice z medom, nakapajte v kad. V tem primeru lahko mešanici vode in medu (v tem primeru pet jedilnih žlic) dodate še tri jedilne žlice mleka.

Kamilica za pomiritev
Kamilica je rastlina, ki velja za univerzalno zdravilo proti slabemu počutju. Poleg tega pa blagodejno deluje tudi na kožo. Za sproščujočo kopel s kamilico, ne potrebujete več kot lonec kamiličnega čaja, ki ga dodate vodi v kadi. Če želite doseči poln učinek sproščanja, ne nalijte preveč tople vode, saj ta dviguje krvni pritisk.

Jutranja kopel za prebujanje
Povprečna temperatura kopeli je 30-35 stopinj Celzija. Jutranja kopel naj bo hladnejša. Narežite olupke grenivke in jih dajte v vrečko iz blaga (lahko uporabite tudi nogavico) in jo obesite pod curek vode. Tako boste dobro razpoloženi začeli svoj dan.

Sladka kopel
Sliši se precej nenavadno, ampak kopel, ki dobro deluje proti stresu, je jagodna kopel. Potrebujete šest jagod, skodelico sladke smetane in žličko mandljevega olja. Pretlačene jagode zmešajte z ostalima dvema sestavinama in vse skupaj zlijte v vodo. Za namakanje ne potrebujete več kot 20 minut.

Pivska kopel
Se sliši smešno? V Švici imajo posebne toplice namenjene namakanju v mrzlem ali toplem pivu. Pivska kopel dobro vpliva na kožne bolezni, izboljšuje prekrvavitev in naj bi tudi zavirala izpadanje las. Seveda, da dosežete želen učinek, ne potrebujete cele kadi polne piva, ampak lahko vodi dodate steklenico ali dve. Po kopeli ne hodite po vročini.

Parna kopel
Malo drugačna kopel, posebej primerna za obraz, se pripravi tako, da vročemu kamiličnemu čaju (uporabite dve vrečki) dodate 2-3 kapljice evkaliptusovega olja in pomarančni sok. Pustite stati 2-3 minute in nato se z glavo, pokrito z brisačo, nagnite proti posodi, z razdaljo 10 centimetrov. 10 minut vdihavajte paro, katere dodaten učinek je čiščenje kože in por na obrazu, nato pa vrečki čaja ožemite in si jih položite na veke (kamilica odlično pomirja utrujene oči).

Za ohranjanje dobrega počutja ni potrebno obiskati toplic, včasih je še prijetneje ostati v svojem domačem mirnem okolju. Privoščite si oddih in, če vam postane v kadi dolgčas, povabite na sproščanje tudi svojega partnerja in uživajta v dvoje.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.