Na kaj moram biti pozoren pri nakupu namiznega računalnika?

Smart modern male customer choosing laptop in the computer shop. difficult decision. He is opening notebook for checking.
Foto: Igor-Kardasov iz iStock

Konec poletja je idealen čas za nakup novega računalnika. Letošnji modeli procesorjev so že bili naznanjeni, začenjajo pa se tudi back-to-school popusti. Super, čez poletje si boš prislužil nekaj fičnikov, da nabaviš zmogljiv PC za profesionalno delo, študijske zadeve in gaming. Poglejmo kaj potrebuješ, kaj bi bila dobra nadgradnja in na katerih komponentah lahko prihraniš.

CPU

old 3rd rock from the sun GIF

Procesor ali CPU je jedro, kjer se vse začne. Izbiraš lahko med modrimi in rdečimi, številom jeder, modeli za overclocking in široko ponudbo cenovnih razredov. Če boš računalnik uporabljal predvsem za pisarniško delo (Word, e-pošta, PowerPoint), ti bo povsem dovolj dvojedrni procesor. Izogni se najcenejšim Celeronom, Pentiumom in Athlonom, saj jih bo že preprost antivirusnik upočasnil do skoraj neuporabnosti. Posezi po Intelovih Core i3 ali AMD-jevih Ryzen 3 modelih. Po zmogljivosti so oboji primerljivi, zato se ne obremenjuj preveč z odločitvijo med modrimi ali rdečimi (opazno boljši bi naj bili le AMD-jevi še neizdani Ryzeni serije 3000).

Če boš računalnik uporabljal za naprednejše prosumer naloge (video produkcija, animacija, simulacije) in gaming, rabiš vsaj 4 jedra s čim višjimi frekvencami (MHz). Takšne boš našel med modeli i5 in Ryzen 5.

Če ciljaš na dva monitorja in nameravaš poleg dela na enem še istočasno gledati YouTube na drugem, poslušati glasbo, se pogovarjati na Discordu in to še morda streamati na Twitch, se ne zadovolji z manj kot i7 ali Ryzen 7. Za primerjavo specifičnih modelov, si pomagaj z oceno zmogljivosti na cpubenchmark.net.

Hlajenje procesorja

cold the shining GIF

Ryzen procesorji vsebujejo dovolj dober lasten ventilator, pri Intelovih modelih pa je bolje, da priloženega vržeš v smeti in kupiš novega. Izogni se vodnemu hlajenju, saj je poceni vodno hlajenje vedno slabše in dosti dražje od boljšega zračnega hlajenja. Med boljše spadata Noctua in Cooler Master. Eden izmed najboljših za najmanj denarja za večja ohišja je Cooler Master Hyper 212 EVO in Noctua NH-L9i za mITX (več o velikosti ohišja kasneje).

Potem rabiš še termanlno pasto, ki sodi med procesor in ventilator. Te se po kvaliteti razlikujejo le za maksimalno 10 °C, zato vzemi nekaj za 10 €. Če se nočeš ukvarjati z mazanjem, pa raje vzemi termalno podlogo iz grafita. To preprosto s škarjami obrežeš v primerno velikost in položiš na procesor.

MoBo

cooling bubblegum crisis GIFMatična plošča ali Mother Board je tisto, kamor priklopiš vse komponente. Odvisna je od izbire procesorja. Najprej omeji rezultate iskanja na tiste, ki podpirajo tvojo izbiro procesorja (Intel ali AMD), potem na tiste, ki imajo pravi socket za točno tvojo verzijo procesorja, potem pa se odloči za velikost. Na voljo imaš večje ATX, srednje velike mini ATX in majhne mini ITX modele. Njihova izbira je odvisna od tega, kako veliko ohišje boš nabavil. Nekateri skrijejo pod mizo velike, v katerih je lažje montirati komponente, drugi želijo na mizi miniaturno, skoraj neopazno ohišje, tretji pa želijo stilsko stekleno ohišje, polno barvitih RGB lučk.

Ko si se odločil za vse te stvari, se lahko začneš spraševati, če boš procesor navijal in potrebuješ matično, ki podpira overclocking, ter koliko posameznih priklopov boš rabil. Potem še izberi proizvajalca. Gigabyte in Asus štejeta za bolj zanesljive, ASRock in MSI pa manj.

RAM

ur computr needs more ramsOd izbire matične plošče in odločitve, če boš računalnik navil, je odvisno kako hiter pomnilnik rabiš. Če ne boš kockal z overclockingom, poglej do koliko MHz RAM-a podpira matična in izberi to ali višjo hitrost. Vzemi 8 GB za pisarniška opravila ali 16 GB za gaming. Pomembne so tudi znamke. Med boljše sodijo G.Skill, Corsair, Kingston in Crucial.

GPU

mario GIFDosti procesorjev ima že dovolj solidno integrirano grafiko, da samostojna grafična ni potrebna. To drži predvsem za pisarniška opravila, Photoshop, gledanje videov in kakšne lažje igre, kot je Minecraft. Gajmerji pa bodo za dober FPS morali največ denarja nameniti grafični kartici. Izberi Geforce serije 1000 ali novejše. GTX 1050 bo dovolj za mobe in druge lažje igre, za zahtevnejše moderne naslove pa bo potreben vsaj GTX 1060 ali RTX 2050. Vsak posamezen model proizvaja veliko različnih proizvajalcev, ti pa imajo še variante istega modela. Med dobre cenejše spadata Gigabyte in Asus, med dobre dražje pa EVGA. Če ne boš preverjal števila cuda jeder in megahercev posamezne variante, je dobro pravilo, da je model z več ventilatorji po navadi hitrejši.

Za primerjavo zmogljivosti posameznih grafičnih kartic si pomagaj s seznamom na videobenchmark.net.

Disk

80s vhs GIF
Zabavno dejstvo: včasih smo podatke shranjevali na 1,4 MB velike diskete.

Osnova hitrega računala je disk SSD. 256 GB bo dovolj za večino uporabnikov. Če pa si len pri brisanju in pospravljanju, pa pomisli o kombinaciji SSD-ja s terabajtnim trdim diskom.

Klasični SSD diski imajo SATA priklop, novejši pa že dosti hitrejši M.2. Tega pa mora seveda imeti tudi tvoja matična. Pri znamki vzemi Samsung. Ti štejejo za daleč najbolj zanesljive in niso praktično nič dražji od konkurence.

Napajalnik

joe johnson page GIFZdaj, ko si izbral vse komponente, skoči na Power Supply Calculator, ki ti bo povedal kako močen napajalnik potrebuješ. Če si izbral zastekljeno ohišje, ali če preprosto nočeš kaosa s kabli, izberi modularni napajalnik, ki ima namesto šopa vseh možnih kablov luknje, kamor vtakneš le tiste, ki jih rabiš. Potem poglej, da je dovolj učinkovit, kar pove oznaka 80 Plus Bronze, Silver itd. (pazi: 85 Plus Bronze itd. ni uraden certifikat). Pri znamkah pa posegaj po EVGA, BeQuiet, Cooler Master, Corsair, Seasonic in Antec. Pazi tudi pri majhnih ohišjih: nekatera mIXT ohišja ne dopuščajo klasičnih ATX napajalnikov, temveč potrebujejo manjše SFX verzije.

Zaključek

Zdaj si postal informirani mojster sestavljanja namiznih računalnikov in si lahko sestaviš svoj dream PC. Če te je še vedno strah, da lahko gre kaj narobe, pa ni prav nič sramotno, da posežeš po že sestavljenih modelih. Toda ne jemlji tistih butičnih iz Big Banga in Hoferja.

Za ugodne ponudbe rabljenih in obnovljenih računalnikov raje obišči PoceniPC.com, kjer smo ob praznovanju njihove 10-letnice obstoja za naše zveste bralce priborili 20 € popusta ob nakupu namiznega računalnika ali prenosnika za študente s študentsko izkaznico.

Rabljeni računalniki, prenosniki in razstavni eksponati.

Prejšnji članek8 razlogov, zakaj je Primark tako poceni
Naslednji članekSredozemsko morje eno izmed najbolj onesnaženih s plastiko

Rabljeni računalniki, prenosniki in razstavni eksponati.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.