
Inflacijo smo v zadnjih letih občutili vsi, cene malic in kosil pa so v nekaj letih močno poskočile. Prek spletne strani Predlagam.vladi.si je bil zato pred kratkim podan predlog za zvišanje nadomestila za prehrano na 10 evrov na dan.
Trenutno najvišje neobdavčeno nadomestilo za prehrano, ki ga lahko plačuje delodajalec, znaša 7,96 evra. Se bo to kmalu spremenilo? Najverjetneje ne …
Zaradi inflacije trenutni znesek ne zadošča za kakovosten obrok
Trenutno je 7,96 evra na dan največ, kar lahko delodajalec plačuje kot neobdavčeno nadomestilo za prehrano. A pozor, to ne pomeni, da ta znesek dejansko tudi prejmejo vsi zaposleni. Delodajalci namreč lahko za malico plačujejo tudi manj, pri čemer je minimalni znesek praviloma določen s kolektivnimi pogodbami. Najnižje nadomestilo glede na podatke Date določa kolektivna pogodba gostinstva in turizma Slovenije – nadomestilo znaša 5,6 evra. Za javne uslužbence znaša nadomestilo 7,08 evra.

V odraz trenutni situaciji in cenam je bil tako na spletni strani Predlagam.vladi.si podan predlog: »Inflacija in splošna podražitev osnovnih dobrin sta znatno zmanjšali realno vrednost trenutnega nadomestila za prehrano, kar pomeni, da znesek, ki je bil nekoč zadosten za kvaliteten obrok, danes to več ni. Zvišanje nadomestila na 10 evrov bi omogočilo, da delavci ohranijo dostojen standard prehranjevanja, kar prispeva k njihovi boljši produktivnosti, zdravju in splošnemu zadovoljstvu.«

Ministrstvo inflacije ni občutilo
Ministrstvo za finance se s podanim predlogom ne strinja. Po njihovem mnenju se od leta 2022 stanje ni spremenilo do te mere, da bi v okviru zakonskega pooblastila lahko prišlo do dviga neobdavčenih višin povračil stroškov za prehrano na delu po uredbi. Obljubljajo pa, da bodo razmere spremljali še naprej. Poleg tega navajajo, da zaenkrat niso opazili težnje po povišanju, saj za to ni bilo izraženo potrebe s kolektivnimi pogodbami na ravni države.

9-odstotna inflacija očitno ni dovolj
Nazadnje je bila višina neobdavčenega zneska za povračilo stroškov prehrane med delom zvišana avgusta 2022, in sicer s 6,12 evra na 7,96 evra. Pred tem je bil znesek nazadnje zvišan leta 2008. To pomeni, da je med dvema spremembama preteklo kar 14 let – se novo zvišanje torej obeta šele leta 2036?
Če upoštevamo le stopnjo inflacije, je ta od zadnjega zvišanja do konca aprila 2025 znašala kar devet odstotkov (podatki Statističnega urada Republike Slovenije).
To pomeni, da bi se v tem času nadomestilo za malico zvišalo na 8,63 evra, če bi bilo to usklajeno z inflacijo. V enem mesecu (20 delovnih dneh) bi to prineslo dobrih 14 evrov več. Predvsem v Ljubljani pa tudi s tem zneskom težko najdeš primeren obrok, saj se cene malic in kosil začnejo pri desetih evrih.

Delovnopravna in davčna obravnava stroškov
Na ministrstvu so pojasnili, da je pri obravnavi povračil stroškov v zvezi z delom treba ločevati med delovnopravno obravnavo in davčno obravnavo le-teh. Zakon o delovnih razmerjih, kolektivna pogodba na ravni dejavnosti, interni akti podjetja in pogodba o zaposlitvi lahko določajo pravico do povračil stroškov v zvezi z delom.
Po drugi strani Zakon o dohodnini določa le davčno obravnavo povračil stroškov v zvezi z delom. V prvem odstavku 44. člena določa, da se povračila stroškov v zvezi ne vštevajo v davčno osnovo pod pogoji in do višin, ki jih določi vlada. In kje so navedeni pogoji vlade? Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja določa te pogoje.
Delodajalec v veliki meri sam določa višino nadomestila
Kaj vse skupaj pomeni v praksi? Nadomestilo za malico še zdaleč ni fiksno določeno in nikakor ne znaša točno 7,96 evra na dan. Delodajalec namreč ni obvezan izplačati najvišjega neobdavčenega nadomestila. Obenem se lahko odloči, da bo zaposlenim za malico namenil tudi več denarja, a bo znesek nad 7,96 evra obdavčen.
Novinar