Dolgotrajen vpliv covid-19 na možgane

V novi raziskavi, objavljeni v znanstveni reviji Nature Communications, so znanstveniki podrobno pojasnili posledice bolezni covid-19 na centralni živčni sistem. Pri tem so posledice preučevali na nečloveških primatih.

Odkrili so resno vnetje možganov in poškodbe s hkratnim zmanjšanjem krvnega pretoka skozi možgane ter manjšo preskrbo s kisikom. Zanimivo je, da so se ti simptomi pojavili pri osebkih brez resnejših respiratornih zapletov zaradi covida.

Vodilna raziskovalka in izredna profesorica mikrobiologije in imunologije v raziskovalnem centru Tulane National Primate Research Center, Tracy Fischer, možgane preučuje že desetletja. V raziskovalnem centru so že spomladi 2020 pričeli s pilotnim programom covid-19 in Fischerjeva je kmalu zatem začela preučevati možganska tkiva primatov, ki so bili okuženi.

Obsežnost poškodb jo je tako presenetila, da se je s problemom ukvarjala celotno leto. Pri tem je posebno pozornost namenila kontroliranju spremenljivk, s čimer se je prepričala, da posledice zagotovo lahko pripišemo okužbi s covidom-19. Odkritja so bila konsistentna z rezultati obdukcij ljudi, ki so umrli zaradi covida, torej so primati precej ustrezen model za ugotavljanje posledic pri ljudeh.

Nevrološki zapleti so pogosto med prvimi simptomi covida-19, hkrati pa so lahko tudi najresnejši in dolgotrajni. Prizadenejo lahko ljudi vseh starosti, ne glede na prisotnost pridruženih bolezni in z različnimi stopnjami resnosti bolezni.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nastavitve piškotkov
Logo revija Študent

Spletišče s piškotkom dodeli obiskovalcu serijsko oznako, da ga prepozna ob ponovnem obisku.

Nujni piškotki

Piškotki, nujno potrebni za delovanje strani, zagotavljanje varnosti in prenos podatkov.

Analitični piškotki

Piškotki anonimizirane Googlove analitike nam omogočijo merjenje rasti ogledov.