
Pravila slovenskega jezika terjajo, da se pridevnik (oz. prilastek) ujema s svojim jedrom (samostalnikom) v sklonu, spolu in številu. To intuitivno ve vsak otrok še preden se začne učiti slovenščine v šoli.
Prav enostavno je zdrdrati zaporedje besednih zvez v vseh sklonih in številih kot na primer:
rdeča hiša, rdeče hiše, rdečih hiš, rdečo hišo, pri rdeči hiši, z rdečima hišama
Tudi če se pridevnik navezuje na dva samostalnika, le malo razmišljamo:
najboljša Roglič in Prevc, najboljšima Rogliču in Prevcuc, pri najboljših Rogliču in Prevcu
Jedro mešanih spolov
Kaj pa ko se pridevnik navezuje na dva ali več samostalnikov različnih spolov? Sta moja sonce in luna ali moje sonce in luna?
Toporišič je v slovenski slovnici opisal primere s samostalniki mešanih spolov. Navede dve pomenski varianti besedne zveze naš oče in mama:
- naš oče in naša mama
- naš oče in (od nekoga drugega) mama
Da se izognemo dvoumnosti, ki nastane zaradi enakozvočnih končnic, poskrbimo, da na prvem mestu ni končniško dvoumna beseda.
Torej naša mama in oče proti naša oče in mama.
V drugem primeru brez dvoma govorimo o našem očetu in naši materi, medtem ko bi lahko v prvem pomislili, da se naša navezuje le na mati.
Še dva primera za dobro mero:
Na obisk sta prišla sosedova Tina in Janez proti Na obisk sta prišla sosedova Janez in Tina.
Ponoči na nebu vidimo utripajoče satelite in letala proti Ponoči na nebu vidimo utripajoče letala in satelite.
Iz slednjih primerov lahko izluščimo še eno pravilo: kadar so samostalniki mešanih spolov, uporabljamo generični moški spol.

Pravilo ujemanja po bližini
Stavek Ponoči na nebu vidimo utripajoče letala in satelite se ti morda sliši čudno. To je posledica pravila ujemanja po bližini, ki je v praktični rabi dokaj pogosto. Pomeni, da se pridevnik ravna po besedi, ki mu sledi.
Kljub temu da je slovnično pravilneje in manj dvoumno uporabiti generični moški spol, nas večina piše utripajoča letala in sateliti, s čimer mislimo utripajoča letala in utripajoče satelite. Ali pa pač ne, morda pa utripajo samo letala. Bralec ali poslušalec morata to preprosto razbrati iz konteksta.
Kako nazivamo skupine ljudi različnih spolov
Ko se znajdemo za govorniškim mikrofonom in pred nami sedi množica gospa in gospodov, se lahko znajdemo v dilemi. Nekateri uberejo spoštovani gospe in gospodje (najbolj slovnično pravilno), drugi spoštovane gospe in gospodje (najbolj zveneče) tretji spoštovane gospe in spoštovani gospodje (najbolj nedvoumno).
Obstaja še četrta opcija, ki pa zahteva kanček več domišljije – uporabimo različna pridevnika.
Na primer: Spoštovane gospe in cenjeni gospodje. In potem čakamo, ali bi bili gospodje raje cenjeni ali spoštovani, morda bi bile gospe raje drage ali prelestne. Tu se mora vsak odločiti sam glede na kontekst nagovora.
Za konec te še napotim k prijeteljici dobrih piscev Amebis Besano. Slovenska spletna lektorica ti bo označila napake v besedilu in jih popravila. V posebnem zavihku ti bo pomagala s pregibanjem besed. Spletna verzija je brezplačna in pomaga tisočem po Sloveniji. Za resnejše pisce pa obstaja tudi plačljiva verzija, ki zmore vse in še več, namestimo pa jo na računalnik. Piši bolje, uporabi Amebis Besano.