Prvi človek je dobil možganski čip, iščejo se novi prostovoljci

brain, artificial, intelligence
Foto: BrianPenny iz Pixabay

Verjetno si že slišal za Muskov projekt Neuralink. Izdelujejo možganske čipe, ki bodo uporabniku dobesedno brali misli in omogočili upravljanje digitalnih naprav. Podjetje je bilo ustanovljeno leta 2016 in po osmih letih truda se začenja preizkušanje čipov na prostovoljcih. Prvi človek, ki je dobil vsadek, je 29-letni Nolan Arbaugh.

Neuralink za pomoč gibalno oviranim

Nolan je pred osmimi leti doživel hudo nesrečo med potapljanjem. Postal je tetraplegik, kar pomeni, da je njegovo telo paralizirano od vratu navzdol. Z Neuralinkovim čipom pa lahko upa, da se mu vrne nekaj radosti v življenje.

Na Nauralinkovi strani preberemo: »Da vrnemo avtonomijo tistim, ki jim medicina ne more pomagati danes, in odklenemo ves človeški potencial jutri.« Prav gotovo so pomagali Nolanu in še marsikomu bodo. Ravnokar poteka zbiranje prostovoljcev.

 

Naprave lahko upravlja z mislimi

Neuralink je na omrežju X objavil posnetek v živo z Nolanom Arbaughom. Demonstrirajo, kako reč deluje: Nolan si predstavlja, kako premika roko, v kateri ima miško, in kurzor na zaslonu sledi njegovim mislim. Njegovo upravljanje z računalnikom je postalo tako preprosto in intuitivno, da je spet začel igrati računalniške igrice.

Najbolj ga navdušuje, da lahko ponovno igra igro Sid Meier’s Civilization 6. Pohvalil se je, da jo je osem ur igral z mislimi, preden je čip potreboval polnjenje.

anatomy, biology, brain
Foto: GDJ iz Pixabay

Računalniške igrice in upravljanje kurzorja pa so le začetek. Neuralinkova tehnologija ima tako rekoč neomejen potencial. Umetne okončine bodo enako spretne kot prave (ali še bolj), telepatsko se bomo sporazumevali s svojimi telefoni, postali bomo čisto pravi kiborgi, morda celo začeli nalagati zavest v računalnike. Sliši se kot znanstvena fantastika, vendar premiki se dogajajo. Nekateri na to gledajo s strahom, drugi z veselim pričakovanjem, nihče pa ne sme pozabiti, da je tehnologija le tako koristna ali nevarna, kot smo mi sami.

Prejšnji članek5 tehnoloških obletnic v letu 2024
Naslednji članekZbirajte jajčka in se potegujte za nagrade trgovine AppGallery

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.