Kolikokrat bom lahko opravljal izpit? Bom imel absolventski staž?

Trenutno zelo aktualna tema pogovora marsikaterega ljubljanskega študenta je sprejemanje novega enotnega izpitnega reda na Univerzi v Ljubljani. V okviru tega je največ pozornosti usmerjene v predvideno ukinitev absolventskega staža.

Različni mediji različno poročajo o tem, kako daleč naj bi bil predlog, zato smo informacije preverili iz prve roke. Aljaž Gaber, minister za študijsko problematiko ŠOU v Ljubljani: »Predlog je še vedno osnutek v usklajevanju. Študentski svet Univerze v Lubljani, ki zastopa mnenja nas študentov na univerzi, zaradi izteka mandata še ni poslal uradnega komentarja nanj, prav tako so pri številnih členih nesoglasja tudi med samimi fakultetami. Predlog izpitnega reda za vstop v veljavo potrebuje dvotretjinsko večino na Senatu Univerze, kar ob upoštevanju dejstva, da imajo petino glasov študenti, pomeni, da bi morale biti vse ostale fakultete soglasne, kar pa se pri tako pomembnih zadevah na tako veliki univerzi redko zgodi.«

Absolventski staž

Absolventski staž je v prvi vrsti namenjen kakovostni pripravi diplomske ali magistrske naloge, zato so očitki, da predstavlja zgolj nepotrebno podaljševanje študija, neupravičeni. Bolonjska reforma predvideva, da se čas, potreben za pripravo diplomske naloge in magisterija, vključi v zadnji letnik študija, vendar za enkrat ni podatkov, ali/in kako so bile fakultete pri prenovi programov na tej točki uspešne. Aljaž Gaber, minister za študijsko problematiko ŠOU v Ljubljani: »Do pravilne implementacije bolonjske reforme na visokošolskih zavodih tako nasprotujemo ukinjanju absolventskega staža, saj bi lahko brez statusa med pisanjem diplomske naloge po krivem ostali tudi študenti, ki delajo sproti, ali pa bi bili prisiljeni diplomo spisati na hitro in zato manj kakovostno.«

Si vedel?

Tokratni predlog o odpravi absolventskega staža ni novost. To vprašanje je bilo zelo aktualno že pred dvema letoma. Zakon o visokem šolstvu (ZVIS) namreč dopušča možnost absolventskega staža po obeh bolonjskih študijskih stopnjah. Univerze so si to določilo ZVIS-a takrat različno razlagale, zato so nekatere dopuščale absolventski staž po obeh stopnjah, določene samo po eni, določene pa so ga ukinjale v celoti. Po posredovanju Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) in tihem protestu pred Univerzo v Ljubljani pred sejo Rektorske konference spomladi 2009 je Rektorska konferenca sprejela sklep o poenotenju določil glede absolventskega staža na vseh univerzah, ki omogoča koriščenje absolventskega staža po1. in 2. stopnji. Spomnimo, ŠOS je takrat priporočilo za takšno ureditev dobil s strani takratnega visokošolskega ministra Gregorja Golobiča.  

Število opravljanj izpita

Univerza v osnutku predloga novega izpitnega reda predlaga, da se število možnih opravljanj izpita s 5 + dodatna možnost na odobritev Senata zmanjša na 3 + dodatna možnost na odobritev Senata. Predlog naj bi omejil t. i. ”poskušanje na prvih rokih”, vendar pa ima po mnenju ministra za študijsko problematiko ŠOU v Ljubljani vsaka zgodba dve plati. Aljaž Gaber, minister za študijsko problematiko ŠOU v Ljubljani: »Za slabe rezultate na izpitih niso vselej krivi le študentje, ampak tudi profesorji – malomarnosti pri ocenjevanju in neupoštevanje izpitnega pravilnika se namreč dogajajo prepogosto. Opozarjamo, da je treba pred uvedbo takšnega ukrepa nujno potrebno zagotoviti mehanizme, ki bodo onemogočali malomarnost profesorjev pri ocenjevanju študentov na izpitih, povečali nadzor nad izvajanjem in ocenjevanjem izpitov, zagotovili dosledno upoštevanje študentskih anket in preverili obremenjenost študentov tako med študijskim letom kot tudi med izpitnim obdobjem, sploh pa se je treba problema lotiti celostno in odpravljati vzroke in ne posledice

Priprava pregleda implementacije bolonjske reforme ni edini projekt resorja za študijsko problematiko ŠOU v Ljubljani. Tu so še Zaposlitveni torek, Študijska literatura, ankete o pedagoškem delu in študija obremenjenosti študentov. Resor za študijsko problematiko ŠOU v Ljubljani v sklopu projekta Studeo ergo sum pripravlja tudi cikel predavanj, okroglih miz in delavnic o aktualni tematiki visokega šolstva (poišči jih na spletni strani www.studeoergosum.si oz. Facebook strani Studeo ergo sum). Če te zanima več in bi rad soustvarjal vsebino resorja za študijsko problematiko ŠOU v Ljubljani, piši na studijska@sou-lj.si

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.