Moja študentska leta: Danica Lovenjak

Mexican Female student or international student in internship in Mexico City
Foto: Marcos Elihu Castillo Ramirez iz iStock

Danico Lovenjak prav gotovo poznamo. Zaupala nam je, kako je ona preživljala svoja študentska leta, kaj je najraje počela, kje je živela. Pa jo spoznajmo še s te plati.

1. Kako ste doživljali svoja študentska leta, kako bi jih na kratko opisali?

„Študentska leta so bila res lepa. Tega se sploh ne zavedamo, ko uživamo v njih. Kljub temu da sem ogromno časa preživela za knjigami, se je vedno našel čas za druge, zanimivejše stvari. Rada sem tudi potovala in spoznavala nove ljudi. Po končanem študiju življenje nikoli več ni tako brezskrbno, zato vam svetujem, da to obdobje dobro izkoristite, tudi za spoznavanje novih kultur. In nažurajte se. ;)“

2. Zakaj ste se odločili ravno za ta študijski program, ste bili z njim zadovoljni? Ste pomislili tudi na kakšen drug program? Kaj bi študirali namesto tega?

„Diplomirala sem na Fakulteti za družbene vede, smer komunikologija – tržno komuniciranje in odnosi z javnostmi. S samim programom sem bila zelo zadovoljna in moram priznati, da mi je ta študij dal veliko znanja. Še posebej so mi bili všeč izbirni predmeti, s katerimi sem si želela razširiti svoja obzorja, zato sem si izbirala predvsem predmete, ki so se navezovali na mednarodne odnose, politiko in diplomacijo. Na začetku svojih študentskih let sem se še iskala, najprej sem bila vpisala na Filozofsko fakulteto, smer slovenistika. Kar naenkrat me je prešinilo, da slovenistika ni prava stvar za mene in nasploh za zaposlitev, zato sem se prepisala na FDV, kjer sem sicer morala spet od začetka, vendar mi za to ni bilo nikoli žal.“

3. Za kakšno študentko ste veljali? Kaj ste imeli (v mislih imam študijske predmete) najraje, kaj ste najbolj „sovražili“?

„Sicer sem bila v osnovni šoli in v gimnaziji ena izmed najboljših, vendar se mi na faksu ni ljubilo namenjati vsem predmetom veliko časa. Če mi je bil kakšen predmet še posebej všeč, sem se potrudila in takrat so padale desetke, če pa mi ni preveč „dišalo“, sem delala po linji najmanjšega odpora. Kar nekaj predmetov mi je bilo pri srcu, navezovali pa so se na tržno komuniciranje, upravljanje tržnih znamk in diplomacijo. „Sovražila“ nisem nobenega predmeta, v večji meri je bil profesor „kriv“ za to, da kakšnega predmeta nisem vzela za svojega, in sicer zaradi njegovega neprofesionalnega obnašanja.“

4. Vam je ostal v spominu morda kakšen poseben izpit, ki ste ga naredili z lahkoto ali ste ga morali večkrat ponavljati?

„Ker sem imela dobro predznanje s slovenistike, sem izpite s tega področja na FDV naredila z lahkoto. V bistvu se sploh nisem pripravljala na izpite, se pa spomnim, da je imelo veliko mojih kolegov precej težav s temi predmeti. Torej študij slovenistike je bil vendarle za nekaj dober. ;)“

5. Kje ste živeli v času študija?

„Vedno sem živela v zasebnem stanovanju, študentskih domov nikoli nisem marala. Rada imam svoj mir, prav tako imam rada zasebnost.“

6. Kako ste „preživljali študentske dneve“, ste hodili na zabave, kaj ste najraje počeli?

„Tudi študentskih zabav nisem nikoli marala, prav tako čez teden nisem imela časa, da bi si jih lahko privoščila, saj sem ves čas delala. No, konec tedna pa sem si vzela čas le zase in odšla na zabavo s prijatelji. Pogosto sem se odpravila tudi v Prekmurje k svoji družini, kjer sem se lahko dodobra spočila od napornega tedna.“

7. Ste svoja študentska leta izkoristili, kot ste želeli ali bi kaj spremenili?

„Nikoli nisem bila tipična študentka, vedno mi je primanjkovalo časa. Za to mi seveda ni žal, saj so danes delovne izkušnje tiste, ki štejejo.“

8. Kaj ste še počeli poleg študija, v mislih imam obštudijske dejavnosti, ste se dodatno izobraževali?

„Ker sem ves čas delala na televiziji, mi za kaj drugega ni preostalo veliko časa. Tisti prosti čas pa sem namenila športu in izobraževanju, med drugim sem se dodatno izobraževala v znanju tujih jezikov.“

9. Kaj bi svetovali mladim. Vemo da je študijskih programov veliko, težko se je odločiti kaj študirati, dobiti zaposlitev, ki bi bila povrhu tega še primerno plačana pa še težje. Morda kakšen namig, kako uspeti in delati, kar si želiš?

„Vsekakor moraš v prvi vrsti študirati to, kar si želiš. In če boš študiral to, kar si želiš, boš zagotovo našel službo. Ne obremenjujte se s tem, kako dobiti zaposlitev, saj če ste dobri, boste zagotovo dobili službo.“

10. Pa še vaše mnenje: nadaljevati študij ali si najprej poiskati zaposlitev in šele nato podiplomski študij? Vzeti službo, ki se ti trenutno ponuja ali čakati na zaposlitev na svojem področju?

„Vsekakor je težko usklajevati službo in podiplomski študij, kar lahko občutim na lastni koži, saj sem vpisana na magisterij komunikologije. Zato bi vsem svetovala, da najprej dokončajo podiplomski študij. Kasneje težko najdeš čas za študij.“

 

11. Neperspektivno družboslovje, prihodnost v naravoslovju? Kaj o tem menite vi?

„Ko sem uradno postala diplomantka tržnega komuniciranja, me je ob podelitvi diplome s svojim govorom predvsem navdušil dekan Fakultete za družbene vede, prof. dr. Bojko Bučar, ki je politično korektno povedal: „Če bi poslušali nas, ne bi bili tam, kjer ste!“ S tem je dal vedeti, da smo dandanes še kako pomembni družboslovci.“

Ksenija Gider

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.