10 knjig, ki jih moraš vzeti na dopust

Dopustov še ni konec, zato je edino prav, da tudi mi ponudimo svojo lestvico knjig, ki jih moraš vzeti s sabo na dopust. Pripravili smo deset knjig, ki jih je več kot vredno vzeti na dopust. V obzir smo vzeli vse okuse in žanre. Od fantazije do biografij. Od tujih do slovenskih avtorjev in avtoric. Od kratkih knjig do dolgih branj. Vse, za vsak okus. Preveri deset knjig, ki jih moraš po našem mnenju vzeti na dopust.

Kirka – Madeline Miller

»Kirka je v mitologiji čarovnica, ki je izgnana na otok Aja. Najbolj priljubljena je njena vloga v zgodbah o Jazonu in Odiseju. Zavajanje s čarovnijo, spreminjanje v prašiče, ljubosumnost do Jazonove ljubezni in ljubezen do Odiseja. Kratek opis njenih najbolj pomembnih dogodkov, kot jih opisujeta obe zgodbi. Kaj pa, če bi njeno zgodbo spisala Madeline Miller, ki je v Ahilu našla upodobitev gejevskega pol-boga in ustvarila starodavno zgodbo podobni Pokliči me po svojem imenu, le boljšo?«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Dora in Minotaver – Slavenka Drakulić

»Slavenka Drakulić s spretnim navigiranjem skozi Dorine zapiske odpre vprašanja feminizma, ločevanja avtorja od njegovega ustvarjanja in glorifikacije velikih imen sveta umetnosti. V ospredje postavlja Dorin pogled na svet in umetnost, njeno življenje pa se nam skozi zapiske razgalja tako, kot je ona razgaljala svoje modele skozi fotografski objektiv.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Đorđić se vrača – Goran Vojnović

»Đorđić se vrača je ena najboljših knjig tega leta in nujno branje za poletne in vroče dni. V knjigarno, kupiti knjigo in podpreti knjigarno ter avtorja! Tako kot se podpirata Ranka in Radovan. Tiho, a z ljubeznijo. Če bi bil to njegov prvi roman, bi ga izstrelil med zvezde slovenskega založništva. Ker pa smo na kakovost njegovih knjig že navajeni, pa smo že tam, ko ob čudoviti knjigi rečemo le: »Vojnović.««

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Androidi čutijo v barvah – Jaka Tomc

»Androidi čutijo v barvah je ne le odlično branje in slovenski pionirček v svetu robotske fantastike, temveč ima tudi najlepšo naslovnico vseh časov. Za tiste, ki so vizualni tip človeka, bo ta knjiga ob vsakem obisku knjigarn/knjižnic padla v oči. Poleg tega je obvezno čtivo slo-ZF žanra in podpora slovenskemu avtorju, ki je znova navdušil.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Zbrka poezije – Zala

»Vsaka izmed pesmi se te dotakne. Ena seže globoko v srce, ker si to tudi sam doživel. Druga pa v del spominov, ki ti že dolgo niso nekaj pomenili. Če je bil to Zalin cilj, je uspela. Uspe pa tudi pri mešanju enostavnih in bolj zapletenih pesmi. No, tako se vsaj zdijo na začetku. Po prebranem pa začnemo pesem dojemati veliko bolje, kot smo sprva nameravali. Ni nujno, da nas bo bistvo zadelo takoj po prebranem, lahko da nas zadane nepripravljene. Take pesmi pač so, dobijo nas, ko smo sami. Postanejo del nas in nam pomagajo skozi težke čase ali pa nam pomagajo zapomniti si dobre čase.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Atlas rahločutnega moškega – Christoph Ransmayr

»Atlas je knjiga o potovanjih, ki jih želi izkusiti čisto vsak bralec. Med branjem smo tako med ljudmi tega kraja, slišimo njihove besede, stopamo po njihovih korakih in čutimo njihove gibe. Po prebranem pa uvidimo, kako lepo je potovati in videti različne kotičke sveta.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Tujec – Claudia Durastanti

»Tujka je roman o odraščanju, hkrati pa odpira vprašanja o tujosti, domu in družini. Kaj je naše poslanstvo? Smo lahko sploh kdaj kje zares doma? Kaj je dom? Tujec ni le tisti, ki je zdoma. Tujci smo pomalem vsi – tudi takrat, ko smo doma.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Štirje letni časi – Stephen King

»Prav zaradi Kingove neizmerne domišljije, se vsaka izmed njegovih zgodb bere brez premisleka in dvoma v dogodke. Četudi vemo, da se te stvari niso zgodile, slepo verjamemo, da se to dogaja pred našimi očmi. Poznani simboli prijateljstva, sovraštva, upanja, ljubezni, brezupa in končnega navdiha, nam slikajo čudovit portret človeškega življenja, ki je minljivo. Ampak, če je minljivo s 636 stranmi Stephena Kinga, potem sem za.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Velike dogodivščine male Lili – Ema Mlakar Debenec

»Tale moja Lili je prava hecka. V njeni družbi ni nikoli dolgčas! Rada je aktivna, je radovedna, živahna in zgovorna. Prijatelji vedo, da se nanjo lahko zanesejo, ko bodo potrebovali pomoč in tako kot za druge, se zna postaviti tudi zase, kljub temu, da je za glavo manjša od ostalih. Je pa tudi zelo trmasta, tako da hoče vsakemu izzivu in skrivnosti priti do dna,« je o knjigi v intervjuju z nami povedala avtorica Ema Mlakar Debenec.

Več o knjigi, si lahko prebereš v intervjuju z avtorico.

Ne dam se vam – Martine Glaser

»Ne dam se vam bi lahko kategorizirala kot branje za nekoliko mlajšo publiko ali za tiste, ki ne berejo debelih knjig. Hitro in močno dogajanje s čudovitimi liki in resničnim antagonistom. Pokaže nam resno nevarnost tobačne industrije, pohlepa in bolezni kot so KOPB in pljučni rak. K sreči pa nam pokaže tudi, kaj pomenijo pravo prijateljstvo, ljubezen, spoštovanje in naklonjenost.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Neapeljska tetralogija – Elena Ferrante

»V Italiji se že od leta 1992, ko je izšel roman L’amore molesto, sprašujejo, kdo je Elena. Zaradi uspešnosti in slave tetralogije Neapeljske zgodbe (ter HBO-jeve serije) se to zdaj sprašuje cel svet. Elenine knjige vsekakor govorijo same zase, in ne glede na to, kdo se skriva za imenom Elena Ferrante, jih je vredno prebrati,« smo zapisali v našem prispevku, kjer smo ugotavljali, kdo sploh je Elena Ferrante.

Ris – Luka Zorenč

»Luka Zorenč je napravil ogromno uslugo vojski, napisal odlično knjigo, porušil stereotip vojaka, podrobno predstavil življenje vojaka in medica ter s tem povedal Sloveniji naj najde izgubljeno spoštovanje do tistih, ki so življenje namenili reševanju in obrambi ljudi. Če pa že ne bo spoštovanja, potem naj bo vsaj razumevanje dela, ki ga opravljajo.«

Več o knjigi, si lahko prebereš v naši recenziji.

Urednik portala Student.si

Prejšnji članekV treh tednih se lahko svet obrne na glavo
Naslednji članekAvstrijsko podjetje z zanimivo zamislijo do zmanjševanja toplogrednih plinov

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.